Úderem středeční 15. hodiny začala historicky první aukce kryptoměny bitcoin (BTC), kterou stát zabavil pravomocně odsouzenému zločinci. V premiéře ji pořádá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Celkem 0,42337268 jednotek této virtuální měny BTC patřilo podvodníkovi, který má na svědomí jeden z největších případů bankovního pirátství u nás. Od Krajského soudu v Ostravě odešel s desetiletým trestem.

Zahájeno

Jaký průběh bude mít bitcoinová aukce, lze obtížně odhadnout. Nejnižší podání, což je zjednodušeně řešeno vyvolávací cena, byla v den aukce stanovena na 544 632 Kč. „Hodnota nejnižšího podání je stanovena jako výše XBP indexu k 8. hodině SEČ ke dni zahájení aukce,“ uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových pořádá aukci kryptoměny.
Bankovní podvodník přišel o bitcoiny. Teď si je můžete koupit v aukci

První příhoz se uskutečnil v 16.15 hodin. Šlo o mírné navýšení nejnižšího podání – 544 666 Kč. V té době však byla aktuální cena uvedeného množství BTC pouze 523 240 Kč. Dotyčný zřejmě spoléhá na růst kurzu, jinak by na transakci prodělal. Další příhozy se dají očekávat podle vývoje kryptoměny. Není tak vyloučeno, že se největší „bitva“ odehraje až v závěru.

Celý den

Bitcoinová aukce trvá čtyřiadvacet hodin a skončit má ve čtvrtek v 15 hodin. Pokud ale někdo provede navýšení ceny v posledních dvou minutách, aukce se automaticky prodlužuje o další dvě minuty.

Bitcoin - ilustrační foto
Fenomén bitcoin. Kryptoměna přinesla investorům bohatství i zoufalství

„Pokud by chtěl někdo vsadit na to, že přihodí v posledních vteřinách aukce, nemusí mít vyhráno, protože se aukce o ty další dvě minuty prodlouží,“ vysvětlila Tesařová, podle které se tak aukce občas protáhnou o minuty i hodiny.

Skrytá identita

Identita účastníků je stejně jako u jiných aukcí skrytá. Není uveden žádný osobní údaj. Každému je přidělen kód v podobě kombinace čísel a písmem. Konkurenti tak o sobě nic nevědí, neznají ani počet „hráčů". Během aukce se zveřejňují pouze příhozy a aktuální cena.

Jeden z obžalovaných v současné době pobývá ve vězení, kde si odpykává trest související s jinými zločiny. Zbyli dva muži jsou stíhání na svobodě.
Muži za bitcoiny koupili na ruském serveru informace o platebních kartách