„Jak šel čas, tak se moje sbírka rozrůstala jak do počtu, tak do kvality. Podařilo se mi získat podpisy osobností, které mě něčím zaujaly, nemuseli to být mistři světa, dokonce je nemuseli ani lidé znát. Nešlo mi jen o jejich podpis, pozorně sleduji také jejich životy,“ říká vášnivý sběratel, který má k dnešnímu dni asi čtyři a půl tisíce podpisů slavných. Mezi nimi třeba fotbalové kouzelníky Pelého s Maradonou, nejlepšího boxera všech dob Muhammada Aliho, herecký idol Brigitte Bardot, bývalého prezidenta Ludvíka Svobodu, zpěváka Elvise Presleyho, ale také většinu kosmonautů, amerických prezidentů a stovky dalších. O autogramy žádá dopisy napsanými v angličtině, které posílá na ambasády, různé výbory a podobně.

„Nejvíce si vážím podpisu od Richarda Konkolského, slavného mořeplavce z Bohumína, se kterým jsem se také osobně sešel. Nejtěžší pak bylo získat autogram od francouzského herce Jeana Maraise - představitele Fantomase, který mi odpověděl na dopis až napotřetí,“ tvrdí bývalý ocelář.

Zatím mu však stále některé vysněné podpisy chybějí. „Doposud se mi nepodařilo získat autogram papeže. Zkoušel jsem několikrát psát do Vatikánu, ale vždy jsem vyšel naprázdno. Teď už se mi podpis určitě získat nepodaří, papež Jan Pavel II. je už totiž dva roky po smrti,“ smutní sběratel. Podobně nedostupná pro Hanibala stále zůstává i britská královna Alžběta, která se podepisuje jen tomu, koho osobně pozná.

Jiří Hanibal se však může pochlubit opravdu hvězdným kamarádem. Je jím slavný francouzský herec a idol žen Jean-Paul Belmondo. „Pravidelně Bebelovi, jak herce důvěrně oslovuji, píši k narozeninám i svátku a umělec vždy odepíše,“ vypráví Jiří Hanibal.

I přes svůj věk je stále vitální. Je členem Klubu sběratelů kuriozit se sídlem v Praze, kde je odborným garantem skupiny sběratelů autogramů. Stále pracuje a navíc se ještě rád prochází po horách. „Někdy mi někdo říkal, že až budu v důchodu, budu mít dost času na ty své koníčky. Není to pravda, nemám. Za prvé jsem stále v pracovním poměru, za druhémámdva velké koníčky, a to sbírání autogramů světových osobností ze všech oborů lidské činnosti a ten druhý je turistika, dálkové pochody,“ dodává s úsměvem.