Zajistěte elektřinu a my vám zdarma poskytneme automat na zdravotnické potřeby. 

Laboratoře AGELLAB, které jako první soukromé laboratoře v republice obdržely od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru. Denně zde vyšetří až 250 vzorků.
Ekonomika po koronaviru? Jako věštění z koule

Tak zněla nabídka pro Ostravu od společnosti Batist Medical. V celkem deseti obvodech města se proto za týden objeví jednadvacet automatů. Lidé si v nich budou moci koupit nyní zcela nedostatkové zboží.

„Nabídku jsem ocenil, připadalo mi fér, abychom tyto automaty dokázali dostat nejen k nám, ale i na co nejvíce míst napříč Ostravou,“ říká starosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč, který je zároveň v Ostravě předsedou Sboru starostů a s dodavatelskou firmou komunikoval.

Bohužel však automatů i materiálů není prozatím dostatek, aby mohly být umístěny do všech městských částí. 

Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

A přestože iniciativa dobrovolníků v jednotlivých obvodech je velká, automaty nikdo neodmítá. „Jen u nás v obvodu jsme rozdali minulý týden už přes pět tisíc roušek, které ušili naši dobrovolníci – uklízečky, učitelky, kuchařky i samotní občané,“ podotkl Boháč s tím, že stovky roušek jsou ještě k dispozici u výdejního okénka úřadu – avšak jen pro místní. Nyní je podle Boháče potřeba vyřešit ještě několik technických otázek ohledně instalace „rouškomatů“. Ty by měly být v provozu příští pondělí.

ROUŠKA ZA DVACKU, RESPIRÁTOR ZA 200

„Výhledově budeme schopni zajistit i více automatů, ale poptávka je velká a v pořadí jsou i další města,“ uvedl obchodní ředitel Batist Medical Pavel Doubrava s tím, že společnost si pronajímá automaty od specializované firmy, které platí měsíční nájem. 

Snímek z videa řidičů MHD Ostrava
VIDEO: Ostrava jede! Takto úžasně přijali taneční výzvu Covid-19 řidiči MHD

Do terénu však automaty dodává zdarma a plní je farmaceutickým zbožím buďto své vlastní výroby nebo zbožím, které na trh dodává.
Podle Doubravy budou v ostravských automatech stát roušky dvacet korun, nanoroušky třicet korun, k dostání budou i rukavice či dezinfekční gely v osmdesáti- či stomililitrové lahvičce a za 200 korun také respirátory třídy FFP2, které poskytují dostatečnou ochranu před koronavirem. Těch ale nebude mnoho, většina zásob je určená pro vládu, která je dále distribuuje.

První „rouškomaty“ už se osvědčily na jižní Moravě, v těchto dnech jsou instalovány v Brně. V Ostravě bude jeden například ve Svinově. „Velký automat na roušky a dezinfekční prostředky u nás bude buď u úřední desky před úřadem nebo v zádveří samotného úřadu,“ řekl svinovský starosta Radim Smetana a poděkoval Aleši Boháčovi za organizaci a zajištění automatů pro Ostravu.

Automat bude také v Hrabové, kde tamní starosta Igor Trávníček usiluje o jeho umístění k hypermarketu Tesco. 

Tieto Towers v Ostravě.
PODÍVEJTE SE: Kancelářské bloky v Ostravě nyní působí jako budovy duchů!

„Hrabovou máme pokrytou, máme zde švadleny i střihačky, na úřadu nyní máme k dispozici asi 1500 roušek, přičemž už v první vlně jsme je rozvezli všem penzistům a pak všem, kdo zavolal na úřad. Teď uvažujeme o třetí vlně, kdy bychom rozvezli roušky do všech schránek,“ řekl Deníku Igor Trávníček s tím, že „rouškomat“ by chtěl umístit k Tescu spíše pro mimohrabovské občany – pro místní spíše jen kvůli gelům a respirátorům.

Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Tesco má velkou spádovost a například Ostrava-Jih má problém se zajištěním roušek, proto mi tato lokalita připadá vhodná,“ dodal starosta s tím, že umístění ještě musí posvětit pražská centrála obchodního řetězce.

Hned čtyři by měly být v rozlohou největší části města – Slezské Ostravě. „,Jsem za to velmi rád. Budou umístěny před budovou úřadu na náměstí Jurije Gagarina, u staré hasičské zbrojnice v Muglinově, před Základní školou Bohumínská na Kamenci a u kulturního domu Heřmanice,“ uvedl starosta Richard Vereš a ocenil také aktivitu dobrovolných hasiček a učitelek z mateřských školek, které už ušily na tři tisíce roušek.

Automaty na zdravotnické potřeby by měly být dále také v Polance, Jihu či třeba Vítkovicích.

Slezská Ostrava, březen 2020.
Opuštěná krása Slezské Ostravy. Podívejte se, jak nejstarší obvod čelí nákaze

Pivní pohotovost Ostravar.
Karanténa na Ostravsku. Alkohol v době koronaviru teče doma proudem

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník