K takovému závěru dospěl Krajský soud v Ostravě, který vynesl verdikt nad zástupci autoškol. V roli obžalovaných se ocitli tři lidé. Dva z nich senát uznal vinnými, posledního osvobodil.

Začátek kauzy, která se týkala řidičské rekvalifikace pro Úřad práce ČR, se datoval až do období 2014 až 2015. Souzenou byla provozovatelka havířovské autoškoly Iveta G. Za ostravskou autoškolu vystupovali Tomáš G. a jeho manželka Blanka G., na niž byla známá autoškola evidována. Tomáš G. v té době jako majitel figurovat nemohl. Předtím byl totiž odsouzen k podmíněnému trestu a zákazu činnosti v souvislosti s vydáváním řidičských průkazů na ostravském magistrátu.

Jízdy

Co se týká zneužití evropských a státních dotací, šlo o rekvalifikační kurzy na řidičská oprávnění skupiny C pro nezaměstnané osoby.

„Měly provádět cvičné jízdy, které ve skutečnosti nebyly prováděny, ale byly fakturovány,“ konstatoval žalobce s tím, že řada lidí žádnou praktickou jízdu neabsolvovala, další odjezdili méně hodin, než činil předepsaný počet. Účastníci kurzu některé neprovedené jízdy ve výkazu sami podepsali, u dalších byly odhaleny falešné podpisy. Ostravská a havířovská autoškola se domluvily na vzájemném využívání vozidel. Zde ale docházelo k paradoxním situacím.

„Cvičné jízdy byly prováděny vozidlem, které si obě autoškoly navzájem půjčovaly. Fakturovaly jízdy, které se v tentýž čas uskutečnily na různých místech stejným vozidlem oběma autoškolami současně,“ řekl žalobce. Celková škoda přesáhla dva miliony korun.

Při prvotních běžných kontrolách se na nic nepřišlo. Poté však přišla hloubková prověrka. Není jasné, zda šlo o náhodný výběr subjektů, nebo někdo poukázal na nesrovnalosti. Ať tak, či onak, následovalo rozsáhlé vyšetřování a obvinění. V roce 2018 byla podána obžaloba. Samotný proces začal v říjnu 2019 a protáhl se až do letošního roku. Jednotliví aktéři vinu odmítli.

Jen chyby

Tomáš G. popsal, jak se staral o organizaci autoškoly své manželky Blanky, která v té době byla na mateřské dovolené. „Účastnila se jen zdravotní výuky,“ řekl Tomáš G. s tím, že na nesrovnalosti se přišlo později při zajišťování podkladů pro kontrolu čerpání dotací. Jak dodal, ve velkém objemu práce mohlo dojít k nějakým chybám. Rozsah, o kterém pojednává obžaloba, si však nedokázal vysvětlit.

Soud nakonec Blanku G. zprostil obžaloby. Uznal argumentaci, že se během mateřské dovolené na chodu své autoškoly fakticky nepodílela a veškeré pravomoci formou plné moci převedla na svého manžela. U zbylých obžalovaných však podle soudu došlo k porušení zákona.

Tomáši G. soud vyměřil tříletý podmíněný trest s odkladem na zkušební lhůtu na čtyři a půl roku. Iveta G. odešla s dvouletým podmíněným trestem se zkušební dvouletou lhůtou. Na dva roky také dostala zákaz činnosti spočívající v zákazu provozování školicího střediska pro zdokonalováni odborné způsobilosti řidičů. Oba obžalovaní se odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci, který by se měl jejich případem zabývat ještě do konce letošního roku.