Celá kampaň, v rámci níž někdejší předseda vlády křižuje po republice, má za cíl podpořit jednotlivé kandidáty z hnutí ANO před nadcházejícími komunálními a senátními volbami. Mnozí politici z hnutí, jejichž městy a obcemi se Andrej Babiš „protáhne“, tak rozhodně nebudou chybět. Co soudí o vyhrocené atmosféře na některých setkáních?

Účast Deníku potvrdilo hned několik z oslovených významných politiků Moravskoslezského kraje. Mimo jiné Josef Bělica, primátor Havířova, či starosta nejlidnatějšího ostravského obvodu Jihu Martin Bednář. V Havířově se Andrej Babiš ukáže v hned v pondělí, v Ostravě (Porubě) o den později.

Senátorské volby 2022 v Ostravě, kandidáti Liana Janáčková, Zdeněk Nytra (vpravo nahoře), Patrik Hujdus (vlevo dole) a Peter Harvánek.
Železná Lady, její učeň, hasič či Cattani. Koho lidé v Ostravě zvolí do senátu

„Chystám se zúčastnit nejenom v Havířově,“ zdůraznil Bělica, který chce podpořit i své spolustraníky. „Určitě do Poruby dorazím,“ potvrdil Martin Bednář. Chování některých lidí na obytňákových setkáních vesměs na náměstích jej ale mrzí.

„Osobně chodím na akce jiných politických subjektů pozdravit, získat informace a diskutovat. Křik, házení vajíček jsou jen výsledkem úpadku části společnosti. Snažím se i naše sympatizanty vyzývat, aby reagovali slušně a respektovali jiný názor. A to jak osobně, tak na sociálních sítích,“ sdělil Bednář.

Dorazí i hejtman

I přes názorový rozkol s předsedou hnutí na porubské setkání dorazí první muž Ostravy Tomáš Macura, možná se ukáže i na některé z dalších zastávek. „Vyhrocená atmosféra na některých mítincích Andreje Babiše mě rozhodně netěší a doufám, že setkání v Ostravě a dalších místech kraje proběhnou v klidu. Obrázek si udělám až na základě osobní zkušenosti,“ plánuje ostravský primátor.

Atmosféry, ať už bude v Ostravě jakákoli, nebude svědkem jeho náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová, toho času na dovolené. Právě za účelem zhodnocení nálady ve společnosti však setkání nevynechá hejtman Moravskoslezského kraje a místopředseda hnutí ANO Ivo Vondrák.

„Předpokládám, že se zúčastním jen několika vybraných setkání, v Ostravě a Havířově, právě z důvodu, abych si objektivně vyhodnotil jaká je tam atmosféra,“ sdělil Vondrák Deníku.

Krádež šetří policie

Ostatně v Havířově už lidem do schránek chodí letáky s pozvánkou na akci, v Bohumíně jsou dokonce umísťovány metrové reklamní poutače s Babišovou podobiznou v ulicích, tam se však stávají terčem vandalů a expremiérových odpůrců. Podle jednatele společnosti Vanesta Reklama Patrika Babiše jde však o nekalý politický boj.

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO, jeden z nejvážnějších kandidátů na prezidenta ČR, generál ve výslužbě Petr Pavel v sobotu 13. srpna dorazil do Beskyd a se svými příznivci zdolal i Lysou horu.
OBRAZEM: Generál Pavel na Lysé v Beskydech. Podívejte se, takto vypadal výšlap

„V pondělí odpoledne jsme je vyvěsili, v úterý ráno už byly zloději odvezeny. K dnešnímu dni zůstalo z 88 panelů pouhých dvanáct,“ uvedl pro Deník Patrik Babiš, manžel poslankyně a bohumínské kandidátky na primátorku Andrey Babišové.

„Vypadá to na organizovanou tlupu, panely neleží nikde na zemi, ale zcela mizí,“ sdělil devátý muž na bohumínské kandidátce hnutí, podle něhož už policie odcizení řeší, kvůli čemuž byl už ostatně několikrát na služebně. „Bohumín je pod kamerami, podle policie je velká šance na dopadení pachatele,“ míní Babiš. Policejní komisařka Pavla Jiroušková Deníku oznámení krádeže potvrdila. „Bohumínští policisté přijali oznámení o krádeži informačních letáků a případem se zabývají,“ uvedla.

Poutače v Bohumíně doplní

„Můžete mít jakýkoli politický názor, můžete mít politiky rád, nebo ne, ale takovýto politický boj je velmi nechutný. A podle mě to konkurenční boj je,“ je přesvědčen Patrik Babiš, který poutače v neděli a pondělí před středečním setkáním částečně doplní o čtyřiadvacet kusů.

Na opěrné zdi nad stadionem Bazaly v Ostravě začalo vznikat velkoplošné umělecké dílo, 15. sprna 2022, Ostrava.
"Zeď kmene" nad Bazaly ožívá, líbí se vám? Kritiků ubývá, autor hledal cihly

„Diskuze a výměna názorů je zcela v pořádku ve svobodné zemi, extremismus a agrese jsou ale vždy špatně, bez ohledu na to, kdo je vyvolává či přiživuje,“ soudí o znesvářených skupinách voličů ostravská Zuzana Bajgarová. V jaké atmosféře se ponesou moravskoslezská setkání?

Kde všude se Andrej Babiš s obytňákem ukáže?

Pondělí 22. 8.

8.30h: Nový Jičín, Masarykovo náměstí

9.30h: Kopřivnice, u hotelu Tatra-Muzeum

10.35h: Frenštát pod Radhoštěm, Náměstí Míru

11.45h: Olešná, autokemp Olešná

12.30h: Frýdek-Místek, ul. Pivovarská

13.50h: Český Těšín, Náměstí ČSA

14.50h: Karviná, Masarykovo náměstí

16.10h: Havířov, Náměstí Republiky

Úterý 23. 8.

8.25h: Hlučín, Mírové náměstí

9.15h: Ludgeřovice, Farská louka

10.25h: Kravaře, Areál spolku chovatelů

11.40h: Krnov, Hlavní náměstí

13.00h: Opava, Dolní náměstí

14.20h: Hradec nad Moravicí, Městský park u vl. nádraží

15.30h: Ostrava-Poruba, Florida

Středa 24. 8.

9.15h: Bohumín, Náměstí T. G. Masaryka

10.10h: Rychvald, Náměstí Míru

11.15h: Orlová, Malé náměstí U Moravy

12.45h: Třinec, Náměstí T. G. Masaryka