Nový Jičín, Kopřivnice, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Český Těšín, Karviná a Havířov. Tam všude se Andrej Babiš v pondělí podíval, přičemž kvůli špatnému počasí a absenci rekreantů vynechal zastávku v autokempu u přehrady Olešné. Tam v uvedený čas dorazil místo obytňáku jen fekální vůz.

Přesto nabral obytňák obrovskou časovou ztrátu, která na sedmé zastávce čítala rovné dvě hodiny. „Je nám to trapné, omlouváme se, ale je vás hodně a všem jsme chtěli dopřát možnost vyfotografování se či získání podpisu do rozdávaných knih,“ vysvětloval brzy opakovaně Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu a místopředseda minulé Babišovy vlády, který jej od rána doprovázel.

Neznalost lídrů

Od Kopřivnice se k nim přidala také bývalá ministryně financí Alena Schillerová, do Havířova dorazil hejtman Ivo Vondrák a vyjma Frenštátu dění na všech místech monitoroval moravskoslezský krajský předseda hnutí Josef Bělica. Na jednotlivých místech Andrej Babiš zdůraznil, že nejde o jeho prezidentskou kampaň, ale podporu místních, povětšinou přítomných lídrů.

Paradoxně jejich naprostou neznalostí se Andrej Babiš projevil. Jejich jména si nenastudoval v obytňáku, nýbrž je předčítal ze skrčeného papíru před lidmi. Opakovaně si je také pletl a v Karviné dokonce místo Martina Gebauera za lídra ve vší vážnosti považoval paní, která se s ním šla vyfotografovat.

Babiš: Uhni, ty krávo pitomá

Na většině míst kromě několika stovek příznivců (nejvíce v Havířově, kde jich mohlo být na pět až šet stovek) bylo slyšet desítky odpůrců, kteří dorazili s transparenty, píšťalkami i odhodláním vykřičet své hlasivky, v důsledku čehož někteří příznivci dokola se opakující proslovy představitelů ANO vůbec neslyšeli. V Českém Těšíně došlo na menší strkanice mezi oběma tábory, nejen do expremiérovy mysli se ale nepochybně zapíše ranní zastavení v Kopřivnici.

„Estebáku, estebáku! Lháři! Estebák a lhář je to!“ křičela Babišovi do obličeje neustále dokola z několika centimetrů rozzuřená matka s dcerou na zádech, která nejprve blokovala vjezd obytňáku na připravené místo, a když Babiš raději vystoupil, začala na něj pořvávat. Když se jí premiér neúspěšně snažil vyhnout, přičemž ochranka mu příliš nepomohla, ulevil si: „Uhni, ty krávo pitomá“.

Odsouzení

Matka s dětským rukojmím na svém jednání nic podivného nespatřila. „Takto je to naprosto v pořádku!“ zhodnotila své vystoupení pro Deník. „To Babišovo stádo tu taky bere děti, to nevadí?“ přidala se její známá, rovněž s dítkem na zádech. Střet, který významně ovlivnil atmosféru kopřivnického setkání, hned na místě odsoudila Alena Schillerová. „Jako babičku mě mrzí, že někteří v rukou drží malé děti, které tomu nerozumí a neodnesou si z toho nic pozitivního. Mají být obklopeny láskou a ne být brány na takovéto akce s cílenými výkřiky,“ sdělila lidem šokovaná exministryně.

I díky přítomnosti antikonfliktních policejních týmů se všechny další rozepře podařilo v zárodcích zastavit, od frýdecko-místecké zastávky na vše soukromě dohlížel i šéf moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Na rozdíl od ostatních míst, kde se setkání konala na náměstích, měl Andrej Babiš ve Frýdku-Místku setkání nahlášené v tu dobu frekventované křižovatce u parkoviště, kde se lidé nešťastně mísili s auty.

„Před chvíli jsem vydal další díl pořadu Čau lidi, kde se vyjadřuju k aktuálním záležitostem. Sedím tam před krbem, mám dřevo, uhlí jsem bohužel nesehnal, a hlavně tam jsem ve svetru, jak doporučila paní Pekarova Adamová, protože nic jiného pro vás vláda neudělá,“ pobavil ve Frýdku-Místku Babiš své posluchače. V několikaminutovém projevu před podpisováním a fotografováním se věnoval zejména zdravotnictví, přítomné vyzýval, aby nepodceňovali prevenci.

„Rakovina je sviňa. Proto nezapomínejte na vyšetření ‚pérsou‘ a vy starší choďte na kolonoskopii,“ vyzýval toho dne sedmkrát Babiš. Lidem také rozdával brožury Kdyby, znamená pozdě, v nichž na prevenci upozorňuje. Karel Havlíček zmiňoval a srovnával ceny energií a podporu živnostníků předešlé a stávající vlády. „My jsme nikoho na hubu padnout nenechali!“ hlásal zaníceně.

Hejtmanovo rozčarování

V úterý Andrej Babiš zavítá postupně do Hlučína, Ludgeřovic, Kravař, Krnova, Opavy, Hradce nad Moravicí a do Ostravy-Poruby. Doufat přitom bude v karvinskou či frenštátskou atmosféru, kde setkání proběhlo takřka bez přítomnosti odpůrců.

„Je třeba se vzájemně respektovat. Troufám si říct, že naši příznivci na opoziční výjezdní kampaně nechodí, aby takto pískali a dělali neplechu. Nepříjemně mě překvapilo zejména video Deníku s pořvávající paní s dítětem na krku. Zcela nevhodně zneužila situaci,“ komentoval pro Deník atmosféru prvního dne hejtman Ivo Vondrák.