„Práce osvětlovačů je náročná, protože většinou přijdou a rychle zkouší osvětlení v hektickém prostředí. Tady jim práci zpříjemňujeme,“ vysvětluje Martin Hofmann, operátor previzualizačního studia Wygroom.

Virtuální pódium

Nenápadná kontejnerová buňka v zákulisí festivalu Colours of Ostrava skrývá zkušebnu světel, kterou jinde v Česku nenajdete.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Operátor previzualizačního studia Wygroom Martin Hormann poskytl Deníku rozhovor.Operátor previzualizačního studia Wygroom Martin Hormann, Colours of Ostrava 2023.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Osvětlovači zde přijedou s kapelou a potřebují si připravit světelnou show. Na každém festivalu ji musí přeprogramovat a nastavit pro danou stage. A přesně to můžou udělat tady, v tichu a klidu,“ říká Hofmann.

Ve studiu mohou strávit i několik hodin a vše si důkladně vyzkouší díky softwaru, který jim ve virtuálním prostředí ukáže danou stage, pro kterou světla připravují.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Zpěvák Ben Cristovao.
VIDEO: Páteční program na Colours v Ostravě odpálil Ben Cristovao, podívejte se

Poté, co si osvětlovač naprogramuje vše, co je potřeba, si vezme flash disk a zamíří přímo k FOH (front of house - je zázemí naproti pódiu, odkud fungují jak osvětlovači, tak i zvukaři, pozn. red.). Tam pouze vloží flash disk a vše je připraveno.

„Ve světě jde už o běžnou součást takových akcí. My máme Wygroom k dispozici už čtyři roky a troufám si říct, že jsme jediným festivalem v Česku,“ dodává operátor studia.

  Kouzla světel, Colours of Ostrava 2023:

Nenároční interpreti

Backstage Coloursů, které se nachází za hlavním pódiem festivalu skrývá i vybavené šatny pro hvězdy festivalu a organizační crew. „Hostům se se vším snažíme vyjít vstříc. Zázemí může vypadat docela sparťansky, ale i těm největším hvězdám zajišťujeme to nejlepší,“ vysvětluje marketingový manažer festivalu Jindřich Vaněk. Požadavky na organizátory ze strany hvězd ale podle něj nejsou náročné.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Svatba na Colours of Ostrava v Kofokaple láska (Tomáš Laloušek a Denisa Laloušková Tomanová).
VIDEO: Na Colours pršelo štěstí. Pár oddával Vladimír Polák z Třech Tygrů

Trendem posledních let je podle Vaňka prosba o veganskou nebo vegetariánskou stravu, což je v dnešní době běžnou záležitostí. „I ty největší hvězdy mají normální stravovací návyky. Většinou chtějí hlavně čerstvé ovoce a potraviny z různých koutů světa a někteří žádají i jejich preferovanou značku minerální vody, ale to jsou výjimky,“ dodává Vaněk.