Informoval o tom Bakalův mluvčí Pavel Kočiš. Bakala, jehož nadace je sponzorem knihovny, tak bude moci přímo ovlivňovat chod organizace. Ve správní radě nově jako jedna z devíti členů zasedla Bakalova manželka Michaela.

Mezi zakladateli je od nynějška i dcera Havlové Nina, sdělila v pondělí knihovna. V týmu zakladatelů jsou ještě vdova Dagmar Havlová, sociolog Miloslav Petrusek a předseda TOP 09 a Havlův někdejší kancléř Karel Schwarzenberg.

Knihovna byla založena po vzoru podobných institucí v USA. Shromažďuje různé materiály o zesnulé hlavě státu. Nově bude i hlavním strážcem a vykonavatelem havlovského odkazu, který ponese vdova Havlová. Instituce by měla převzít také některé činnosti, které vykonávala Havlova kancelář. Její zaměstnanci s koncem ledna odcházejí. Knihovna s nimi chce dál spolupracovat.

Plánovaný krok

Bakalu na pozici šéfa správní rady vystřídal novinář, hudebník a chartista Jan Macháček. „Zdeněk Bakala se vzhledem ke svému časovému vytížení stal jedním z takzvaných zakladatelů Knihovny Václava Havla a jeho místo ve správní radě na návrh ostatních zakladatelů zaplnila Michaela Maláčová,“ uvedl Kočiš.

„Tento krok byl dlouhodobě plánován. Zakladatel je zvláštní funkce, která vychází ze zákona o obecně prospěšných společnostech, a umožňuje jmenovat členy správní i dozorčí rady a také přímo ovlivňovat chod obecně prospěšné společnosti,“ dodal Kočiš.

Přečtěte si také:Náměstí na Karolině by se mohlo jmenovat po V. Havlovi