Ostrava v úterý 13. února 2024 schválila zadání studie, která má prověřit, jestli se plnohodnotný stadion s moderními parametry na Bazaly lidově řečeno vejde.

Že je nový stadion, který by nahradil vítkovické vyhnanství, pro fanoušky Baníku Ostrava jedna z naprostých priorit, se všeobecně ví. Také se ví, že možnosti, jak psychické trápení příznivců slezského klubu ukončit, monitoruje i sám majitel klubu Václav Brabec.

Ilustrační foto PČR
Tragický pád z mostu v Ostravě stál život nezletilou dívku

Nejen proto, že jej fanoušci na zápasech opakovaně vyzývají skandováním „Postav stadion, Václave, postav stadion,“, ale zkrátka proto, že ví, co fanoušci – ale například i klubové legendy – chtějí. Mnozí by dokonce nový stadion upřednostnili před ligovým titulem či pohárovou Evropou. Majitel však dlouho narážel na nedostatek pozemků v okolí, natož výhradně ve slezské části města.

Zdroj: Youtube

Nyní však svitla nová naděje, že by se Baník do Slezska – a možná dokonce přímo na Bazaly – mohl vrátit. „Právě dnes totiž rada města rozhodla o zadání ověřovací architektonické studie, která má za cíl stanovit podmínky, za nichž by se na Bazalech dal postavit fotbalový stadion s kapacitou cca 15 000 diváků splňující podmínky UEFA,“ uvedlo na sociálních sítích hnutí Ostravak, jež je součástí rady města, která dnes zasedala.

Primátor: Majitel i fanoušci by se rádi vrátili

„Tímto konkrétním krokem chceme jasně ukončit letité spekulace o tom, jestli se takový stadion na Bazaly ‚vejde‘ či nikoliv,“ stojí ve zprávě Ostravaka, který věří, že se datum 13. února 2024 zapíše do historie slezského klubu tučnou modrou barvou.

Nedávno narozené mládě šimpanze v ZOO Ostrava.
V ZOO Ostrava mají mládě šimpanze, podívejte se na jeho kukuč

„V rámci rozvoje sportovní infrastruktury ve městě jsme se rozhodli pro vypracování studie, abychom definitivně zjistili, zda je varianta výstavby většího fotbalového stadionu na Bazalech realizovatelná. Vnímáme, že stávající zázemí městského stadionu není vyhovující, má prostorové, technické i další limity. Víme také, že majitel fotbalového klubu i jeho fanoušci by se rádi na Bazaly vrátili," zdůvodnil krok primátor města Jan Dohnal (ODS).

Studie má podle něj prověřit legislativní, provozní, technické, bezpečnostní, požární, hygienické a dopravní požadavky na využívání fotbalového areálu v podobě stadionu pro zhruba 15 000 lidí a splňovat požadavky FAČR a UEFA. „Studie by nám měla poskytnout odpovědi na otázky, zda je tento záměr zvětšení kapacity fotbalového stadionu na Bazalech vůbec možný. A pokud ano, pak za jakých podmínek," dodal Dohnal.

Podívejte se na demolici Bazalů v roce 2018

Smlouvu s dodavatelem studie, architektonickou kanceláří Projektstudio, chce město uzavřít v nejbližších dnech. Stát bude 1,447 milionu korun bez DPH. Výsledek zadané studie by měl být znám v polovině dubna, tedy zhruba za dva měsíce. Už v roce 2012 navrhli právě architekti David Kotek a Rudolf Müller z Projekstudia základní studii, jak by nový stadion na Bazalech mohl vypadat, k rozšíření a dalšímu postupu projektu tehdy však nedošlo.

„S nohama na zemi všichni doufáme, že se Baník vrátí domů a že Ostrava současně získá fotbalový stánek, který bude moci důstojně přivítat také reprezentační výběry,“ zmínil Ostravak přesah z klubového fotbalu, který by takový stadion mohl nabídnout.

Baník se s Bazaly v mistrovském zápase loučil v roce 2015, v rozlučkovém klání s milovaným stadionem uhrál remízu 1:1 s Duklou Praha. Na Bazalech strávil Baník Ostrava 56 let. Na konci roku 2019 se zde po letech prací, demolic a výstavby otevřela nová fotbalová akademie, kterou využívá jak samotný klub, tak i Regionální fotbalová akademie, která rozvíjí talenty z okolí. Kapacita tribuny je 450 míst.

Ilustrační snímek - seberkilo, 10. února 2024, Ostrava.
Našli jste „rychlé prachy“ v ulicích? V Ostravě úřaduje tajemný dárce bankovek

Přestavba fotbalového stadionu na akademii stála 320 milionů korun. Bazaly koupilo město od finančními problémy zmítaného klubu už v roce 2013, o záchraně tradiční slezské značky tehdy rozhodli zastupitelé až na základě opakovaného hlasování, stadion odkoupili za 115 milionů korun. Od roku 2016 hraje Baník na „atletickém“ Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

Iniciativu města klub vítá. Více informací čtěte v Deníku ve středu.