Bankovní podvodníci používají stále rafinovanější metody, jak se dostat k účtům a financím důvěřivých lidí. O jejich oblíbeném způsobu, kdy nejprve vyděsí klienty peněžních ústavů, aby jim následně v roli falešných bankéřů a policistů nabídli řešení v podobě výběru peněz a bezpečného vložení do bitcoinmatů, jsme již několikrát psali. Přestože policisté zveřejnili nespočet případů, obětí stále přibývá. Škody se často pohybují ve stovkách tisíc korun.

Varování

Ochránci zákona se proto rozhodli přejít do protiútoků. Přímo u bitcoinmatů umístili letáky varující před podvodníky. Věří, že takto dokáží zabránit alespoň části podvodů. „Velkou pozornost věnujeme preventivním aktivitám. Jenou z nich je i umisťování preventivních letáků na bitcoinmatech,“ uvedl Miroslav Kolátek z moravskoslezské policie.

Podvodníci jsou však stále o krok před policií. V současné době přicházejí s ještě propracovanější a nebezpečnější fintou. Zaznamenali ji policisté na jihu Čech, je však pouze otázka času, kdy se objeví v Moravskoslezském kraji i dalších regionech republiky.

Novinka

„Pachatelé tentokrát cílí především na uživatele, kteří se do svého internetového bankovnictví přihlašují tak, že stránku s možností přihlášení se do internetového bankovnictví hledají přes internetové vyhledávače, jako je například Google. Zde zadají název své banky a doplní jej slovy internetové bankovnictví. Uživatelé následně rozkliknou jeden z prvních odkazů, které jim vyhledávač najde. A ten je přesměruje na stránku s možností přihlášení se k internetovému bankovnictví. Právě tohoto se rozhodli pachatelé využívat," uvedl Miroslav Šupík z jihočeské policie.

A v čem spočívá finta? Pachatelé podle Šupíka vytvoří falešnou stránku s možností přihlášení se do internetového bankovnictví. Na první pohled je naprosto k nerozeznání od té skutečné. „Vám tak nepřijde vůbec nic podezřelé a jako mnohokrát předtím vyplníte své přihlašovací údaje. Po jejich vyplnění však nepřichází očekávané přihlášení se k vašemu bankovnictví, ale zobrazí se stránka oznamující, že došlo k jakési chybě. V průběhu toho, co se snažíte zjistit, kde se stala chyba, se z vás rázem stává poškozený. Pachatelé již využili vaše údaje k přihlášení se a okradli vás," vysvětlil princip podvodu Šupík.

Policisté doporučují přihlašovat se pouze přes oficiální internetové stránky banky, u mobilního zařízení je nutné používat pouze oficiální aplikace bank.