Přibližně dvacítka obyvatel přišla orodovat za to, aby se nebouraly finské domky a zdejší komunita mohla nadále zůstat na Bedřišce. „Žije nás tam okolo stovky, z toho asi třetina dětí,“ líčili s tím, že prvních šest rodin už dostalo výpovědi z obecního bydlení.

Prostor promluvit před zastupiteli měli v rámci jejich zasedání, a to kvůli tématu Bedřiška dokonce dvakrát protahovalo dobu určenou pro příspěvky občanů.

„Jak nevyhrajeme, vytáhneme transparenty a jdeme demonstrovat,“ poznamenali romští návštěvníci na galerii. Jejich sousedka pak na adresu starostky obvodu Mariánské Hory a Hulváky řekla, že je prý „horší než Cikáni“. „Cygani…“ vysvětlila to hovorovým výrazem pro lhaní. Lidé z Bedřišky totiž neuvěřili, že nebudou pokračovat výpovědi a snahy vystrnadit je někam jinam.

Lokalita Bedřiška v Ostravě, červen 2018.Zdroj: Deník / Pavel Sonnek

„Neplatičům se smlouvy normálně neprodlužují. Ukončili jsme je z důvodu dluhů,“ upřesnila starostka Liana Janáčková a upozornila, že snad nikde jinde v Ostravě se neplatí nájemné pětatřicet korun za metr čtvereční.

Zopakovala známý fakt, že domky v osadě jsou za hranicí životnosti. „Je to skanzen, který nemá smysl udržovat. Všichni vědí, že Bedřiška jednou skončí,“ poznamenala Janáčková. Potvrdila stabilizovanou situaci v této lokalitě i záměry radnice mít zde rezidentní bydlení. „Chci být připravena na investory,“ dodala.

Bedřiška. Bývalá hornická kolonie je místem žijícím vlastním životem a s jedinou (slepou) příjezdovou cestou, cizího návštěvníka zde lze těžko potkat.
Bedřiška? Kdepak, lidi v Ostravě více zajímá kolonie Červený kříž!
Setkání, na které zástupci radnice Mariánských Hor a Hulvák nedorazili, vzbudilo mezi obyvateli sociálně vyloučené lokality zájem.
Co bude s osadou Bedřiška? Vedení obvodu má jasno: Vystěhovat a zbourat

Ostravský primátor Tomáš Macura, řídící zasedání, konstatoval, že má od Janáčkové příslib nejméně do komunálních voleb nedělat v Bedřišce „nevratná opatření a nevypovídat smlouvy nájemníkům“. „Situaci by mělo vyřešit nové vedení obvodu vzešlé z voleb. Lidé v této osadě si zaslouží důstojnou budoucnost, život a perspektivu, a já si to dokážu představit i na Bedřišce,“ nechal se slyšet primátor.

Bedřiška měla zastání nejen u salesiánů Dona Bosca, neziskovek Vzájemné soužití a Bílý nosorožec či občanské iniciativy Probuď domy. Kauzu si „osvojili“ dva komunističtí zastupitelé, zasedání s příspěvky občanů sledovali zástupci Pirátů a před pár dny jednal v uvedené lokalitě náměstek primátora za KDU-ČSL Zbyněk Pražák. Lidé z Bedřišky tvrdili, že zastupitelstvo dopadlo dobře, že uspěli.

Bedřiška. Bývalá hornická kolonie je místem žijícím vlastním životem a s jedinou (slepou) příjezdovou cestou, cizího návštěvníka zde lze těžko potkat.
OSTUDY OSTRAVY: Bedřiška, vlastní svět na okraji společnosti