„Se starousedlíky z osady Červený kříž jsme chodili do školy, naučili jsme se spolu žít a vycházet. Ti jsou ale vystěhovaní a noví nájemníci si nerozumí ani navzájem ve vlastních skupinách, natož se svým okolím…“ líčil místní učitel a hudebník Petr Pfitzner.

Tomu se donesly zvěsti, že do kolonie Červený kříž (kde radnice obvodu prodala domy soukromému podnikateli) se stěhují lidé ze slovenského Bardejova či severních Čech. „Přepadení, vykradená auta to je náš problém. Strach tady večer chodit…“ tvrdil Pfitzner.

Olympijský festival v Ostravě
Olympijské atrakce v Ostravě: Zabruslete si na domácím ledě Vítkovic

Ten řešil nepřizpůsobivé sousedy i s představiteli radnice. „Dostalo se mi ujištění, že by v lokalitě měla snad vzniknout nová služebna městské policie. Vedení obvodu také připustilo, že majitel domů se s jejich rekonstrukcí poněkud opožďuje,“ nechal se slyšet Pfitzner.

„Bedřiška? Ta tady nikoho nezajímá. Lidi jsou nešťastní z toho, co se děje okolo Červeného kříže. Dřív se tam dalo bydlet, později se tam ale nastěhovala hrozná banda,“ konstatovala místní obyvatelka Táňa Pavelková obávající se, aby místo studentů nepřibylo více nepřizpůsobivých.

Setkání, na které zástupci radnice Mariánských Hor a Hulvák nedorazili, vzbudilo mezi obyvateli sociálně vyloučené lokality zájem.
Co bude s osadou Bedřiška? Vedení obvodu má jasno: Vystěhovat a zbourat
Bedřiška. Bývalá hornická kolonie je místem žijícím vlastním životem a s jedinou (slepou) příjezdovou cestou, cizího návštěvníka zde lze těžko potkat.
OSTUDY OSTRAVY: Bedřiška, vlastní svět na okraji společnosti

Richard Švihla čepující pivo v blízké hospodě Formanka uvedl, že kauza kolonie Červený kříž přichází na přetřes mnohokrát. „Jak se k tomu tunelu hosté vyjadřují, to nelze publikovat ani ve vydání pro dospělé. Lidem to tu leží v žaludku snad nejvíce,“ zakončil číšník.

Proměna trvá déle, než se čekalo…S těmito slovy si vyžádali mariánskohorsko-hulvácká starostka Liana Janáčková a místostarosta Patrik Hujdus osobní návštěvu rekonstruovaných domů v oblasti Červený kříž. Na internetu pak popisovali, že mnoho domů je prázdných a procházejí postupně opravami. Viděli nainstalované nové rozvody i topení, vyměněná okna, přípravy na nahození nových fasád. „Práce pořád probíhají. Během roku by měly být změny vidět i zvenčí,“ vzkázali představitelé obvodu.

Olympijský festival v Ostravě
Olympijské atrakce v Ostravě: Zabruslete si na domácím ledě Vítkovic