Někdy nešťastnou shodou okolností, nejednou však i násilnou smrtí. To je i případ, kterým se od pondělí zabývá Krajský soud v Ostravě.

Obžalovaný Radek S. (35 let) tvrdí, že hájil čest své kamarádky a odvracel brutální útok dalšího muže. Státní zástupce má však jiný názor a viní ho z vraždy. Pro Radka S. žádá v rámci sazby od 10 do 18 let trest ve výši 12 roků. Pozůstalí pak chtějí odškodné přesahující 2,5 milionu korun. Senát musí rozhodnout, zda šlo o vraždu, nebo nutnou obranu.

Drama se odehrálo 22. srpna loňského roku v altánku v Bělském lese. Radek S. bodl protivníka zavíracím nožem, který si přinesl. Následky byly tragické. „V důsledku poranění pravé podklíčkové žíly došlo u poškozeného k masivnímu krvácení do dutiny hrudní a k rozvoji úrazově krvácivého šoku, na jehož následky na místě zemřel,“ uvedl státní zástupce.

Nůž byl jeho

Radek S. potvrdil, že mu nůž patřil. Podle jeho verze mu bodnou zbraň však druhý muž nejprve vzal. Obžalovaný při následné potyčce nůž získal zpátky a údajného útočníka několikrát bodl.

Deník v ulicích Bělského Lesa.
Ostravská čtvrť Bělský Les: vnitrobloky s trochou nadsázky připomínají New York

„Byl jsem brutálně napaden. Šlo mi o život. Neměl jsem na výběr. Nebyl jsem ten, kdo útočil. Je mi to líto, ale jen jsem se bránil,“ prohlásil u soudu, kterému předložil svou verzi události. Významnou roli v celém příběhu sehrála žena, na kterou si Radek S. myslel. Věděl o ní, že žije na ulici. Občas ji potkával, když jako zaměstnanec technických služeb uklízel venku. Ze svého jí koupil telefon, aby si mohli zavolat, někdy jí dal peníze na oblečení.

Chtěl jí pomoci

„Náš vztah byl jen kamarádský,“ uvedl s tím, že jí chtěl pomoci a dostat ji z ulice. Dokonce se jí zeptal, zda by s ním nešla bydlet. „Říkal jsem, že si můžeme sehnat bydlení, aby nezůstala na ulici. Ptal jsem se, zda má zájem,“ prohlásil.

Osudného dne si dali schůzku, pak zamířili do Bělského lesa. „Nechtěl jsem jít do lesa, abych to pak neměl daleko domů. Ona šla ale k altánku, kde byli nějací lidé. Já je neznal, ona ano. Šel jsem za ní,“ vzpomínal Radek S.

Rozsvícení srdce v Bělském lese během dušičkového rána, 2. listopadu 2022.
FOTO: Obří kovová srdce v Bělském lese v Ostravě připomínají ty, co už tu nejsou

Pili pivo a tvrdý alkohol. Obžalovaný přítomných rozdal cigarety, poté dal známé peníze, aby skočila pro další kuřivo. Když odešla, zůstal sám se dvěma muži, kterých se zeptal na kamarádku. „Byl jsem zvědavý. Znali ji. Řekli, že je to feťačka, a že pro perník udělá všechno. Řekl jsem jim, ať tak o ní nemluví. Začali mi nadávat a vyhrožovat, ať držím hubu nebo dostanu ránu, až odletím. Nehádal jsem se s nimi, nekomentoval jsem to,“ popsal začátek konfliktu Radek S.

Prý se jen bránil

Poté mu vzali nůž, který měl původně v batohu. „Nechal jsem to tak, bylo to jen za pár korun. Jeden po chvíli řekl, že se mu líbí moje věci. Vzal mi batoh. Oba byli v ráži. Pak mě napadli,“ vzpomínal Radek S.

Muž, který později zemřel, ho údajně čtyřikrát udeřil pěstí do obličeje, pak ho povalil na zem. „Byl větší a silnější, neměl jsem šanci,“ uvedl Radek S. a dodal: „Říkal, že mě zabije. Snažil se mě kopat do obličeje. Pak mi dvakrát dupl na hlavu. Byl jako smyslů zbavený.“

Naučná stezka Cesta vody v Bělském lese, 10. listopadu 2023, Ostrava.
Cesta vody. Bělský les láká na novou procházkovou trasu, vyšla na 17,6 milionu

Když Radek S. vstal, v rukou muže prý zahlédl svůj nůž. „Začal se s ním ohánět. Snažil se mě bodnout. Chytl jsem mu ruku,“ vypověděl obžalovaný, který se podle svých slov vzápětí nože zmocnil. „Vypáčil jsem mu nůž z ruky a vzal si ho. Odstoupil jsem od něho, dal jsem mu prostor, aby odešel. Říkal jsem mu, ať odejde. Odpověděl mi, že mě tady zabije. Začal se ke mně přibližovat. Byl to boj o život,“ líčil Radek S., který muži, jenž měl v sobě dvě a půl promile alkoholu, zasadil sedm bodných a řezných ran. Bezvládného jej pak nechal bez pomoci. Jak vysvětlil, neumí poskytnout první pomoc, navíc se bál, že bezvládí pouze předstírá. Prý chtěl přivolat záchranáře, ale nedokázal spustit mobilní telefon. „Zpanikařil jsem, motala se mi hlava, bylo mi na zvracení. Bylo to po tom napadení, ne kvůli alkoholu. Nebyl jsem opilý,“ řekl.

Vánoční městečko v Lesní škole v Bělském lese, 15 listopadu 2023, Ostrava.
Vánoční světelný svět v Bělském lese na tři dny zavírá, pak bude opět přístupný

Podle státního zástupce ale rozhodně nešlo o nutnou obranu. Radek S. podle verze žaloby bodal v době, kdy mu bezprostřední nebezpečí nehrozilo. Soud nyní vyslechne svědky.

V Bělském lese už dříve došlo k několika úmrtím, někdy násilným. Vloni v létě byl k patnácti rokům vězení odsouzen muž (64 let), který zde zabil svou o rok starší přítelkyni. Motivem byla žárlivost.