Vzácnou a zároveň i vcelku utajenou návštěvou poctil včera Ostravu primátor Prahy Pavel Bém. Na krajském úřadu diskutoval s hejtmanem Evženem Tošenovským a dalšími vzácnými hosty o kandidatuře Prahy i celé České republiky na pořádání olympijských her v roce 2016 či 2020 a jejich přínosu pro region. Během asi hodinové diskuse, které se zúčastnila také skvělá ostravská dálkařka Denisa Ščerbová, Bém potvrdil, že Ostrava je v olympijské myšlence silný spojenec.

Radost z včerejší návštěvy i proslovu pražského primátora Pavla Béma měl hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. „Od začátku jsem tlačil na to, aby olympiáda nebyla pražská, ale česká. Jsem rád, že se při projektu povedlo rozptýlit budoucí sportoviště po celé republice,“ uvedl Tošenovský.

Pokud by Praha a celá Česká republika v kandidatuře uspěla, v Ostravě by se odehrála kvalifikační skupina ve fotbale a v ČEZ Aréně by se hrál basketbal.

Primátor Prahy Pavel Bém, který včera navštívil Ostravu, vysvětlil náklady spojené s organizováním olympiády. „Celá kandidatura dosud nestála a ani stát nebude jediné město či vesnici v celé České republice ani korunu,“ ujistil hejtmana i starosty z Moravskoslezského kraje. Podle slov Pavla Béma má region díky kandidatuře na pořádání OH šanci na získání čtyř miliard korun na rozvoj sportovní infrastruktury.

Béma doprovázel v Ostravě ředitel obecně prospěšné společnosti Praha olympijská Tomáš Petera. „S ostravským regionem se počítá nejen pro umístění olympijských sportovišť, ale také s ohledem na celou řadu skvěle zorganizovaných akcí. Právě tady vidím zdroj a obrovský potenciál budoucích spolupracovníků a organizátorů případných her,“ ocenil Petera třeba skvěle zvládnuté MS kadetů v atletice.

Schůzky na krajském úřadě se zúčastnila také skvělá ostravská dálkařka Denisa Ščerbová, která naoko zalitovala, že se s atletikou počítá na ceremoniální stadion do Prahy. „Záměr kandidatury samozřejmě jako každý sportovec vítám. Buď budu v Praze závodit, nebo v Ostravě fandit,“ usmála se Ščerbová.