Ještě počátkem letošního roku stál přitom Natural 95 okolo 28 korun za litr. Nafta od začátku letošního roku zdražila z necelých 27,50 koruny za litr na 31,63.

Vyplývá to z nejnovějších údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Cena pohonných hmot se samozřejmě liší podle místa. Ve městech je zdánlivá konkurence a ceny nižší, na dálničních pumpách je však benzin dražší i o dvě koruny oproti pumpám ve městě.

Jak je to za hranicí 

Příhraniční regiony v Moravskoslezském kraji měly vždy alternativu v podobě možnosti tankování obvykle levnějšího benzinu v Polsku. Ale ani to už dnes neplatí. Jak Deník zjistil, na polských pumpách stál v těchto dnech litr Naturalu 95 5,76 zlotých, což je při aktuálním kurzu zlotého 33,50 koruny.

Radek Golasowski v sobotu tankoval na benzince Orlem (firma, vlastnící v ČR pumpy Benzina – pozn. red.) v Zebrzydowicích.

„Jasně, vím, že úspora je minimální, ale jedeme z nákupu, tak jsme natankovali. Tak trochu ze zvyku,“ připouští. Neušetří totiž prakticky nic. Možná i prodělá. Na menších pumpách v Karviné stojí litr Naturalu 95 i 32,50 koruny.
Že českých řidičů u benzinky v první polské obci za hranicí tankuje stále méně, potvrzuje i tamní obsluha.

„Jezdí sem Češi, ale málo. Jezdilo jich víc, když byly u vás ceny vyšší,“ říká mi mladý muž u pokladny. Na benzin do Polska jezdí výjimečně i Krnované.

V polských Hlubčicích stojí litr Naturalu 95 v přepočtu téměř 33 korun. Na benzince v Krnově stojí kolem 34 korun. Úspora jedna koruna na jeden litr. Osobní auta mají objem nádrže kolem 50 litrů. Když se Krnovák vydá do Polska natankovat plnou, ušetří sotva 50 korun. V polských vesnicích hned u hranic ale žádné benzinky nejsou, takže krnovský řidič na cestě k pumpě s levným polským benzinem musí urazit 20 kilometrů tam a 20 zpátky.

Růst cen je zřejmě u konce

Podle ekonomů ale růst cen benzinu a nafty v České republice ustal. Důvodem je zastavení zdražování ropy, k němuž došlo během července. Podle renomovaného ekonoma Lukáše Kovandy je v příštím týdnu třeba počítat se stagnací cen pohonných hmot v Česku, případně s jejich mírným zlevněním v rozsahu do deseti haléřů na litr.

„Ani kurz koruny k dolaru totiž do situace výrazněji nepromlouvá, neboť dolar teď vyjde na 21,42 koruny, tedy česká měna je vůči té americké o 0,6 procenta silnější než začátkem července. To spíše hovoří pro zlevnění pohonných hmot v ČR. Stabilita kursu upevňuje vyhlídku stagnace cen pohonných hmot v ČR,“ píše Kovanda v pátek vydané tiskové zprávě.

Zpomalení až zastavení cenového růst podle něj nastane i v dalších zemích, do nichž čeští řidiči často cestují. Pokud jde o naftu, tak je kromě Bulharska, Rumunska a Polska ve všech dalších zemích EU dražší než v České republice.