„Máme štípance po těle, ale nemůžeme nic najít. Celou ložnici jsme důkladně vyklidili a vystříkali sprejem proti lezoucímu hmyzu. Dva dny byl klid, ale dnes ráno jsem objevila další štípance. Mohli byste nám poradit, co by to mohlo být? A jak postupovat?“ to je jeden z mnoha podobných dotazů, se kterými se lidé obracejí na specializované firmy.

A často neslyší pro ně příjemnou odpověď. „Mohly by to být štěnice,“ zazní totiž z úst odborníků. A poslední dobou čím dál častěji.

„Nárůsty počtu lidí na Ostravsku, kteří mají doma štěnice, jsou obrovské. Zatímco před sedmi lety jsme ročně tento problém řešili tak v sedmi osmi bytech, nyní jsou to tři denně. Je to něco šíleného,“ říká Jaroslav Hřebačka z firmy Derek z Ostravy-Michálkovic, která se mimo jiné zabývá deratizací bytů.

Dobývají Evropu

Zvyšující se počet štěnic není nějakým specifikem Ostravy či Česka. Na vzestupu jsou v celé Evropě. A souvisí s tím, že lidé více cestují. „Do Thajska, Tuniska nebo Egyptu už dnes jezdí kdekdo. A podle jednoho z průzkumů jsou například v Thajsku štěnice v padesáti procentech ubytovacích kapacit,“ uvedl Hřebačka.

Stačí pak jedna samička „přibalená“ do kufru. Ta dokáže naklást až pět vajíček denně, ze kterých se zhruba po týdnu vylíhnou larvy, které asi za měsíc dospějí. Usadí se do škvír a skulin v postelích a přilehlém nábytku, zalezou za obrázky či obložení. Když se lidem objeví štípance v létě, přičítají je komárům, problém hned neřeší a za chvilku jich mají doma desítky i stovky.

Jsou i tam, kde je čisto

S čistotou to přitom nemá nic společného. Štěnice zajímá lidská krev. „Štěnicím je jedno, jestli je člověk špindíra, nebo žije ve sterilním prostředí,“ potvrdil Hřebačka. I když na Ostravsku se podle něj tento problém hodně týká právě sociálně slabších lidí. Zavlečou si je domů se starým nábytkem. „My totiž lidem v některých případech doporučíme, aby se nábytku zbavili. Je už v něm například tolik vajíček, že by se z něj jen těžko odstraňovaly. Ale tady se nábytku většina lidí zbaví tak, že ho mrsknou před vchod. Odtud si ho někdo odveze domů a netuší, že si přivezl i tyto návštěvníky,“ popsal Hřebačka.

V poslední době se do domácností v Ostravě začaly vkrádat také berušky, které pocházejí z Asie. Jde o asijská slunéčka Harmonia axyridis. V těchto dnech hledají zimoviště, houfně nalétávají na světlou omítku a lezou okny do bytů. „U nás jsou taky. V Hrabůvce jsem je vyhazoval asi co dvě minuty z balkonu a nalétávaly další, mrchy,“ napsal Deníku například čtenář podepsaný jako Soukij.

Kromě toho, že koušou, také vylučují žlutý sekret. Kdyby jich bylo v bytě hodně, lidé si na ně mohou vypěstovat alergii. I proti nim ale není jednoduchá obrana. „Jsou po celém městě, ale setkal jsem se s nimi i na chatě na Odersku. Je dobré nepustit je dovnitř. Neotevírat, popřípadě použít síta do oken. Postřiky na ně moc nezabírají. Lidé to ale nemusejí brát moc vážně, zvláště když je jich jen pár,“ konstatoval Zdeněk Doležil ze Zdravotního ústavu v Ostravě.