Invazi těchto drobných tvorů na fasády našich domů zažíváme už několik sezon a nejen v Ostravě.

„Připadne mi, že dovnitř létají vždy, když je venku teplo. Dostanou se do domu, i když nevětrám. Jednou jsem jich na stropě napočítal přes sto," řekl Pavel Jiránek z Ostravy, který asijská slunéčka z domu nevyhazuje. „Je nesmysl vyhazovat je oknem ven, rychle se vrátí zpátky. Nechal jsem je během dne tak a večer jich v domě bylo už jen pár," dodal.

Slunéčko Harmonia je stejně velké nebo větší než slunéčko sedmitečné.Boj s nezvanými vetřelci se dá zvládnout i jinak.

„Když jsem odpoledne otevřela okno, abych vyvětrala, můj pokoj doslova zamořily berušky. Neustále přilétaly další, proto jsem proti nim použila vysavač vysála jsem je," popsala svou metodu, jak na asijská slunéčka, Michaela Muřičná.

Stačí smeták

Podle entomologa Petra Kočárka slezou slunéčka z vyhřátých fasád sama, jakmile se ochladí a přestane svítit slunce.

„Pokud se usadila zrovna na fasádě vašeho domu, snažte se zajistit, ať se nedostávají dovnitř. Použijte například sítě v oknech. Fasádu lze mechanicky omést nebo postříkat hadicí s vodou, chemické ošetření bych určitě nedoporučoval. Na zahradě jsou tato slunéčka dokonce užitečná, protože velmi efektivně požírají škůdce na ovocných stromech a keřích," vysvětlil Petr Kočárek z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Asijská slunéčka se v kraji vyskytují od roku 2008. „Každý podzim je vidím na fasádách naší přírodovědecké fakulty. Ve své původní domovině slunéčka hromadně přezimují na holých skalách nebo kmenech stromů, na které svítí sluníčko a jsou tak teplejší. U nás se místo skal shromažďují na fasádách domů, které jim je připomínají," vysvětlil příčiny invaze na stěnách budov entomolog.

Díky sekretu, který vylučují, se v přírodě chrání před predátory. „Pokud člověk vezme slunéčko a potřísněnou rukou si pak přetře oči, vyvolá to velmi silné svědění. U některých lidí může vyvolat i alergickou reakci. Velmi neradi vidí tato slunéčka vinaři, protože je sklízejí spolu s hrozny, na kterých sedí, a sekret pak ovlivňuje chuť vína," dodal Petr Kočárek.