Více než deset let zeje prázdnotou budova v Ostravě-Martinově, která patřila společnosti Billa. Velký supermarket kvůli konkurenci zkrachoval a objekt začal pustnout.


V roce 2008 jej koupila ostravská společnost PCM Real, která měla v plánu vybudovat z něj administrativní centrum.

Tento plán se ale nepodařilo uskutečnit. Teď to vypadá, že se blýská na lepší časy.

Dětský zábavní park

„V loňském roce jsme začali jednat se zlínskou společností o dlouhodobém pronájmu budovy. Chtěla v ní postavit dětský zábavní park. Podobné tři dětské zábavní parky už v tu dobu na území republiky provozovala. Kvůli organizačním změnám v jejích řadách se ale tento projekt nerealizoval. Naše společnost proto nyní zvažuje více variant, jak areál revitalizovat a obnovit," řekl Deníku statutární zástupce společnosti PCM Real Petr Močáry.

Doplnil, že by objekt mohl sloužit jako občanská vybavenost, případně by se dal využít pro podnikatelskou činnost vlastní dceřiné společnosti.

„Pokud to stihneme, rádi bychom objekt zrekonstruovali ještě během letošního roku. Oslovujeme nyní také zájemce, kteří by mohli areál využívat. Budova je v dobrém stavu, protože se o ni staráme a udržujeme ji, rovněž jsme vyčistili okolí areálu od divokých skládek," podotkl s tím, že v minulosti měla společnost řadu nabídek k pronájmu.

„Ozývaly se nám firmy, které chtěly v budově provozovat diskotéku nebo třeba kasino. Tyto záměry se nám ale nelíbily," uvedl Petr Močáry.

Svázané ruce

Osud prázdného objektu po Big Bille není lhostejný ani obvodu. Šárka Kubíčková ze stavebního úřadu ostravského obvodu Martinov uvedla, že obec má zájem na tom, aby se budova začala využívat.

„Co se týká stavebního úřadu, ten má svázané ruce, pokud objekt není nebezpečný a nerozpadá se, nemáme právo do situace zasahovat. Podle stavebního zákona může nezbytné úpravy stavební úřad nařídit pouze v případě prokazatelně významného ohrožení a za náhradu újmy, kterou by nařízené úpravy vyvolaly," upřesnila Šárka Kubíčková.

Parkoviště budovy řada lidí využívá jako plochu k bruslení.

„Je to tu už roky prázdné, co si pamatuji. Bydlím tady kousek a s přáteli sem chodíme v létě bruslit. Záměr vybudovat z domu dětský park by se mi docela zamlouval, administrativní centrum ale asi pro zdejší obyvatele mít moc velký přínos nebude. Nicméně betonové monstrum už nebude dále strašákem," řekla pětadvacetiletá Tereza Freilichová z Poruby.