Radnice nyní vybírá aukční síň, která vydraží sochu Věry Špinarové,a zároveň se schyluje k přesunu sochy Leoše Janáčka z Kuřího rynku před městskou nemocnici.

Na veřejnosti se v uplynulých týdnech šířily informace, že socha Věry Špinarové, prozatím stále stojící v Husově sadu, jde do dražby. To není nic nového, celá situace má ale stále jeden důležitý háček. Sochař David Moješčík připomíná, že chce mít povědomí o aukční síni, která o osudu sochy rozhodne. V podstatě tak opakovaně tlumočí, jak je nastavena licenční smlouva, kterou s ním uzavřelo předchozí vedení moravskoostravské radnice.

Socha Věry Špinarové v Husově sadu v Ostravě, květen 2019.
Co bude s Věrkou? Plán radnice na odstranění soch z centra Ostravy se zadrhnul

To nynější naopak teď vybírá, která aukční síň by se měla postarat o to, že Věrka z Husova sadu zmizí do zapomnění. „Máme čtyři velmi kvalitní nabídky, z nichž jednu vybereme a zeptáme se pana Moješčíka, zda s ní souhlasí. Pakliže ano, zapracujeme dodatek do smlouvy a sochu prodáme,“ uvedl moravskoostravský radní pro architekturu a veřejný prostor Lukáš Jansa (Piráti). Právě jemu měl Moješčík přislíbit, že v případě shody nebude mít problém smlouvu podepsat, přestože se samotným prodejem nadále nesouhlasí. „Nejraději by nyní sochu nechal tam, kde je,“ podotkl Jansa.

V jednom jsou však Moješčík i radnice celou dobu zajedno. A to v tom, že zmizet z Kuřího rynku naopak musí socha Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou, se kterou se ptakticky každý den fotí desítky někdy i stovky návštěvníku centra Ostravy. „Socha byla stvořena pro komornější prostředí,“ míní její autor, podle něhož na stávajícím místě měla být dočasně.

Socha Věry Špinarové, 25. března 2019 v Ostravě.
Prodají Věrku? Komedie kolem ostravských soch nekončí!

Oba výše uvedení muži si společně prošli několik míst v centru Ostravy i nejbližším okolí, na něž by se socha potenciálně mohla přesunout. Je otázka, zda učiněná volba splňuje „komornější“ měřítko, nicméně mělo dojít ke shodě ohledně přesunu k ředitelství Městské nemocnice Ostrava na Fifejdách.

Důvod má však spíše hlubší význam. „Pan Janáček tam v srpnu 1928 zemřel. Sochař si však stanovil, že chce daný prostor nechat mírně upravit, to jsme ale ještě neřešili s ředitelem nemocnice, takže jednání o přesunu sochy je stále otevřené,“ upřesnil radní, který vyslal ještě jeden jasný signál.

„Kteroukoliv sochu ze stávajícího místa odebereme, zajistíme za ni náhradu, která bude kvalitnější a pro dané místo důstojnější.“ A co až přijdou další volby?

Socha Věry Špinarové, 25. března 2019 v Ostravě.
Zůstanou, nebo zmizí? Pro sochy v centru Ostravy nastal „den D“
Beseda ve Fiducii Jak(é) dělat sochy v Ostravě?, 28. ledna v Ostravě. Na snímku (zleva) Zuzaba Bajgarová a Petr Dub.
O osudu soch v centru Ostravy rozhodnou odborníci