Pokud jezdíte tramvají od Výstaviště, nepochybně máte svých „příběhů“ dostatek. Jednou si spící bezdomovec rozvalený na lavičce pár metrů za vámi bezostyšně „pšoukne“, jindy dopití láhve s pivem doprovodí rezonujícím krknutím.

A když je potřeba ulevit si, ani se tito lidé u stromu nenamáhají otočit. Ba právě naopak – řídí se mrazíkovským heslem: k tramvaji čelem, k divadlu zády! Proto když se na ně lidí čekajících na zastávce ptáte, nenajdete jediného, kterému by se nezkřivil obličej znechucením.

„Vídáme je tady vždy, nejvíce jich tu bývá po poledni. Co budu povídat – smrad, svinčík, no hnus. Raději chodíme na čas, případně čekáme bokem. Je na čase s tím něco udělat. Vždyť jsme v centru města!“ kroutí hlavou Naděžda Topolánková, která s manželem Ivanem využívá zastávku třikrát do týdne.

„Je to ostuda, raději čekám v protějším směru, kde je aspoň někdy klid. Dělejte už s tím něco,“ vybízí odpovědné lidi Ilona Kaňová.
Městská policie potvrzuje, že o problému ví, a strážníci budou lokalitu intenzivněji kontrolovat, dokud se situace nezklidní.

„Jde většinou o osoby bez přístřeší, které do nedávna přebývaly v jiných lokalitách centra,“ sdělila mluvčí Městské policie Ostrava Michaela Michnová.

Další skupinou jsou lidé, kteří po dopití svých lahví nasednou na tramvaj a odjedou, odkud přijeli – směr Hranečník.

BISTRO: PŘÍČINA I OBĚŤ

Důvodem přesunu a výskytu těchto individuí poblíž Smetanova náměstí je z větší míry přilehlý stánek s občerstvením a bistro.

„Uvědomujeme si to, je třeba s tím skoncovat. Doprodáme alkohol, který máme, a žádný další už v nabídce nebude! Tržby z jídla jsou dostatečné, abychom to utáhli,“ vykládá přes okýnko stánku prodavačka, jež dodává, že i ona s kolegyněmi občas bývá terčem podnapilých lidí. Obvodní radnice už navíc provozovateli bistra zaslala vytýkací dopis, kterým nařizuje situaci řešit.

Tento problém je natolik vážný, že každý měsíc jej opakovaně projednávají emergenční složky na svém zasedání.

„Bohužel problematika bezdomovectví nejen zde, ale v celém městě narůstá a je těžko řešitelná,“ konstatuje Barbora Kopcová z radnice Moravské Ostravy a Přívozu s tím, že náprava je v jednání a musí ji schválit rada obvodu. Konkrétnější však být nechtěla.

A situací se monitorují i na magistrátu, byť výkon sociální práce město svěřilo obvodům. Azylové a charitativní domy na území města mají volné kapacity, v zimě je navíc město navyšuje a posiluje terénní pracovníky.

„Je potřeba si uvědomit, že všechny tyto aktivity jsou založeny na dobrovolném rozhodnutí člověka využít je, či nikoliv. I přes motivaci nebude část těchto osob nabízené sociální služby využívat,“ říká mluvčí města Andrea Vojkovská.

Kdo tedy v centru sjedná pořádek?