"Díky těmto pravidelným kontrolám, dobré místní a osobní znalosti strážníků se v minulosti již podařilo předejít situacím, při kterých by byly osoby bez přístřeší, díky nízkým teplotám a špatnému zdravotní stavu, ohroženi na zdraví a na životě," uvádí mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů. 

Strážníci pak při kontrolách lidi bez domova informují také o možnost přenocování v azylových zařízeních a centrech sociální pomoci. "Pokud však venku nepanují velké mrazy, většina osob o nabízené informace a pomoc příliš nestojí," podotýká mluvčí strážníků.

Karviná, Nové Město. tř. Družby. dům určený k demolici. Listopad 2022.
Na Karvinsku se už roky demolují bytové domy. Volné plochy ale zůstávají prázdné

V Ostravě je přibližně 68 lokalit, kde lidé bez domova žijí
Na území města aktuálně strážníci evidují kolem 68 lokalit s více než 140 osobami bez domova. V těchto lokalitách provádějí hlídky kontroly pravidelně po celý rok. V nadcházejícím zimním počasí se však četnost těchto kontrol zintenzivňuje.

Proč? "Důvodem odmítnutí může být i fakt, že v místech určených pro přenocování jsou přesně stanovená pravidla. Navíc do ubytovacího zařízení nemohou být vpuštěni osoby po požití alkoholu. Určitou roli při akceptování nabídky možnosti přespání rovněž hraje i skutečnost, jak dlouho je již osoba na ulici. Další velkou překážkou mohou být i zvířata, která do ubytoven nesmějí a osoby bez přístřeší se jich odmítají mnohdy vzdát," říká mluvčí. 

Na kontrolách lokalit s osobami bez přístřeší strážníci spolupracují i s pracovníky odborů sociálních služeb jednotlivých městských částí a Magistrátu města Ostravy. Pravidelné kontroly budou i nadále pokračovat.

Zdroj: Youtube