Žně mají nejen v centrech větších měst, ale také před hypermarkety, kde jim dobrosrdeční lidé občas nechají desetikorunu z nákupního vozíku.

„Prosím vás, můžete mi přispět na rohlík?“ Tuto otázku ze sebe vychrlí padesátiletý Dušan minimálně dvakrát za minutu. Stojí před prodejnou potravin v centru Ostravy, ze které neustále vycházejí nějací lidé. Mnoho z nich jeho žádost ignoruje. Přesto si podle svých slov denně přijde zhruba na tři sta korun. Na ulici už tento bezdomovec žije dlouhých patnáct let. „Hodně lidí má tvrdé srdce, takže mi nic nedají. Ale naštěstí je i dost dobrosrdečných, kteří mi přispějí, nebo přímo koupí rohlík, salám či limonádu. Alkohol já moc nepiju, za den si dám tak dvě piva,“ dušoval se Dušan ve smyslu, že peníze ze žebrání používá opravdu na jídlo, a ne na nákup lihovin, jak je u bezdomovců často zvykem.

To skupinka lidí bez přístřeší, která si „vydělává“ před prodejnou Kaufland v Ostravě-Porubě, byla přímější. „Dejte mi, prosím, tři koruny,“ požádala nás při vracení vozíku žena, která patřila ke skupině bezdomovců stojících opodál. „Proč zrovna tři koruny, tak divnou částku?“ ptáme se jí. „Nebudu vám lhát. Právě tolik peněz nám chybí na krabici vína,“ odvětila bezdomovkyně upřímně.

Ačkoliv krajské město se v počtu bezdomovců zdaleka nemůže rovnat Praze, kde tito lidé žebrají doslova na každém rohu, s příchodem teplého počasí jejich zvýšený počet zaznamenali i strážníci ostravské městské policie. „Je pravda, že s příchodem teplých dní počet bezdomovců v ulicích přibývá. Strážníci tím pádem řeší více přestupků. Většinou si lidé stěžují, že jsou obtěžování vybíráním peněz, problémem spojeným s lidmi bez přístřeší je také jejich znečišťování veřejného prostranství. Nárůst výtržností jsme ale v souvislosti s nárůstem počtu těchto osob v ulicích Ostravy nezaznamenali,“ vyjádřila se Vladimíra Kejdová, mluvčí Městské policie Ostrava.

Podle jejích slov pak strážníci mají dokonce vytypovaná místa, která mají bezdomovci v oblibě, a těm pak věnují zvýšenou pozornost.

„Východy hypermarketů mají ve své kompetenci bezpečností služby, které daný obchod střeží. Lidé bez přístřeší se ale v hojné míře sdružují také u stánků, kde se prodává levný alkohol. Několika takovým věnují strážníci při svých obchůzkách větší pozornost. Kromě toho, že tam totiž bezdomovci svým žebráním obtěžují občany, také močí v okolí a jinak znečišťují danou lokalitu,“ dodala ještě mluvčí strážníků s tím, že klasickým místem, které přitahuje bezdomovce, je stánek Pivní pohotovosti pivovaru Ostravar na Hornopolní ulici. Co v ulicích vydělají, tam vzápětí prolejí hrdlem.