Šestatřicetiletý muž si boudu stojící v samém srdci města na dohled Fora Nová Karolina a sídla Dopravního podniku Ostrava „ubil“ svépomocí poté, co byl vystěhován z nedaleké garáže pro neplacení nájmu. A spustil tím řetězovou reakci, která se nyní posunula na úroveň centrální ostravské radnice i městské policie, která musela v místě už dvakrát zasahovat a řešit přestupky v oblasti veřejného pořádku.

„Problematiku osoby bez přístřeší pobývající na soukromém pozemku v Brandlově ulici jsme zaznamenali před 14 dny,“ oznámil Deníku mluvčí Městské policie Ostrava (MPO) Jindřich Machů, podle něhož bezdomovec Ondra strážníkům opakovaně sdělil, že místo vyklidí. Dosud se tak ale – i kvůli upadlému kolečku – nestalo.

Ondřejova bouda se nachází na ulici Brandlova, 5. listopadu 2021 v Ostravě.
Neuvěřitelný příběh bezdomovce Ondry: i takto se dá bydlet v centru Ostravy!

MPO proto na vymístění bezdomovce úzce spolupracuje s oblastní radnicí. „Není to tak, že bychom to jako úřad neviděli. Bohužel nejen v této lokalitě hlavní problém spočívá v tom, že lokalita má soukromého vlastníka, jehož kontaktovat je mnohdy na dlouhé lokte,“ říká místostarosta a po rezignaci starostky zastupující první muž radnice David Witosz.

Úřad stížnosti neeviduje, ty podle něj lidé nejspíše směřují primárně na příslušné orgány.

Na snímku sympatická paní Veronika. Ceny už ale tak sympatické nejsou. Sběrny druhotných surovin nejen v Ostravě hlásí, že cenový vrchol je v letošním roce už minulostí.
Železo se na Ostravsku do země už nezakopává. Ceny ve sběrnách ale nerostou

„Do záležitosti můžeme jako samospráva vstupovat, jen když dochází k porušení předpisů či norem, například v oblasti životního prostředí či zřizování černých skládek,“ vysvětluje Witosz, podle něhož majitele obdobných lokalit jejich stav mnohdy vůbec nezajímá, či je takový vlastník v podstatě nevypatratelný.

„Zkusíme se s majitelem nemovitosti, za kterou bouda je, spojit a vyzvat jej k nápravě. Na soukromém pozemku jsou bohužel možnosti omezené,“ zoufá si Witosz, podle něhož radnice pro nápravu obdobného, leč znásobeného stavu vykupuje od soukromníků například garáže u Muglinovské ulice, další střet civilizovaného a nepochopitelného světa.