„Nemám nábojky,“ konstatoval prezident Maraton klubu (MK) Seitl Ostrava a nechal předsedu spolupořádajícího oddílu TJ Liga 100 Ostrava Jaromíra Horáka startovat od porubské radnice slovním povelem.

Do pohybu se dalo nejenom osm účastníků štafety (pět mužů a tři ženy), ale i starosta úvodního obvodu Petr Mihálik. „Ty tři kilometry do Pustkovce zvládnu,“ nechal se slyšet a vyrazil s první skupinou pokračující západním a pak jižním směrem. Ta už bez porubského starosty ve složení Petr Beremlijski, Lenka Hájková, Petr Jorníček a Ladislav Dvorský mířila dále do Plesné, Krásného Pole, Polanky, Proskovic, Staré i Nové Bělé, Hrabové, Ostravy-Jihu, Vítkovic, Mariánských Hor a Hulvák a odtud do centra města.

Historický rej v centru Ostravy. Oslavy 750 let města v pátek 8. září.
Rytíři, kejklíři, šermíři... Do Ostravy dorazil středověk!

Cíl u Nové radnice byl totožný i pro skupinu s Petrou Pastorovou, Janem Bardoněm a manželi Janou a Ondřejem Dominikovými. Tu čekala severovýchodní trasa přes Svinov, Novou Ves, Třebovice, Martinov, Hošťálkovice, Lhotku, Petřkovice, Moravskou Ostravu a Přívoz, Slezskou Ostravu, Michálkovice, Radvanice a Bartovice. „Já absolvovala první část, neboť jsem musela do práce, pak jsem brala půl dne volno a po obědě se vrátila na zbytek štafety,“ uvedla Dominiková pracující v oblasti informačních technologií.

Společný start běhu napříč obvody Ostravy odstartoval v 8 hodin u radnice v Porubě.Zdroj: Deník/Radek Luksza

Její ekipa měla první zastávku ve Svinově, kde překvapila zdejšího místostarostu Daniela Žitníka.

„O štafetě jsem nic nevěděl, dokud jsem nedorazil do práce,“ zalitoval s tím, že býval dříve aktivním a výkonnostním běžcem TJ Vítkovice. Sportovní aktivitu spojenou s oslavami 750. výročí první zmínky o Ostravě uvítal a, byť oblečený v džínách, kousek s jejími účastníky odběhl.

A také s aktuální českou maratonskou mistryní Pastorovou, která sice pochází z Dobré u Frýdku-Místku, nicméně patří právě k MK Seitl. „Mám po Ostravě naběháno více, než kde jinde, ale i přesto jsem byla ráda, že nás vedli strážníci,“ podotkla. Jan Bardoň (65) naopak poznamenal, že štafeta byla jeho první tréninkový běh po nemoci.

Zásah hasičů u požáru v Domově seniorů Kamenec 8. září v Ostravě.
V domově seniorů hořelo. Střechu prý zapálila světlice Baníkovců

„Každého čekaly tři úseky o délce do pěti kilometrů. A já vyfasoval ten nejtěžší kopec v Hošťálkovicích,“ prohlásil penzista patřící ke staré ostravské běžecké gardě. Štafeta napříč všemi třiadvaceti zdejšími městskými obvody měla dohromady okolo stovky kilometrů (přibližně padesát na skupinu).

Běžci se střídali a do závěrečné etapy se vydali všichni najednou. U magistrátu se první objevila pár sekund po 15. hodině skupina z Mariánských Hor a Hulvák, krátce po ní ta vybíhající z Radvanic a Bartovic. „Byli jsme oproti plánu rychlejší, nikdo nebloudil,“ shrnuli účastníci.

Běh z Ostravy… do New YorkuMK Seitl je i pořadatelem běžeckého svátku Craft RunFest, který se uskuteční v centru Ostravy v neděli 24. září. Připraveny jsou tratě maratonu, půlmaratonu, desetikilometrového závodu, štafet na šest krát šest kilometrů, běhů dětí všech věkových kategorií (i miminek v kočárku s rodiči), benefičního běhu pro handicapované či chodce vyznávající Nordic Walking. Registrovat se dá on-line jen na dětské závody a na ostatní se lze přihlásit v Trojhalí v Nové Karolině v sobotu 23. či v neděli 24. září.