Policisté a strážníci v Ostravě jsou v poměrně rozdílné situaci co do naplněnosti svých řad. Zatímco policisté svůj deficit skokově snižují, řady strážníků se příliš rozšiřovat nedaří. „Před rokem jsme měli problém s personálním obsazením policistů na území města, do začátku letošního roku se nám podařilo stáhnout skluz o padesát procent,“ uvedl ředitel Městského ředitelství Policie ČR Ostrava (PČRO) Antonín Řezníček s tím, že v Ostravě je nyní 1049 policistů ze zamýšlených 1099.

Více policistů v ulicích

Díky masivnímu náboru však očekává, ještě letos by naplněnost měla být velmi pozitivních 98 procent. To poté, kdy se policisté doškolí a absolvují povinnou službu v Praze. „Nastupují hlavně mladí policisté a policistky, kteří prioritně dělají práci hlídkové služby, takže jsou a budou více vidět v ulicích,“ popsal praktický přínos ředitel Řezníček.

Ilustrační snímek.
Muž z Ostravy klikl na upravenou show Jana Krause. Přišel o více než dva miliony

Řady městské policie zůstávají i přes pravidelnou náborovou kampaň poslední tři roky v podstatě totožné – kolem 650 strážníků. Kolem padesáti jich každoročně přibude i odejde. „Personální oblast nás na rozdíl od PČRO trápí nejvíce, roční fluktuace je asi sedm procent, největší podíl na tom má přechod k jiným složkám typu PČR, vězeňské služby či Armády ČR, protože tam mohou počítat s rentou, kterou u nás nemáme,“ popsal stav ředitel Městské policie Ostrava (MPO) Miroslav Plaček.

Před 10 lety objasnili 30 % případů. Dnes jednou tolik

Bezpečnostní situace z pohledu samotných složek je ale v Ostravě velmi solidní. Výrazně v průběhu let stoupla například objasněnost případů, u PČRO za posledních deset let z třiceti hned na šedesát procent, naopak trestná činnost v Ostravě v tomto horizontu klesá a za posledních pět let je stabilní.

Zrekonstruovaná památkově chráněná Grossmannova vila, 26. březen 2024, Ostrava.
Velká proměna: Záchrana Grossmannovy vily v Ostravě je hotová, podívejte se

„Mezi kraji jsme v trestné činnosti ‚průměrní‘, jsme na tom zároveň lépe než velká města typu Prahy nebo Brna (detailnější statistiky všeho druhu ve fotogalerii, pozn. red.). Lidé se naučili volat na policii, dojezdové časy jsou velmi krátké,“ popsal Řezníček.

K prezentovaným datům bylo vidět souhlasné přikyvování politického spektra. „Spolupráce s veřejností se zlepšuje. Lidé chápou, že nahlášení někoho není bonzáctví, ale starost a péče o město,“ zmínil k tématu zastupitel David Witosz.

Nejvíce práce v centru, Vítkovicích, Zábřehu a Přívozu

Policisté mají nejvíc napilno v obvodní oblasti Ostrava-střed, a to i díky množícím se internetovým podvodům u bank či pošty, které řeší právě tito policisté. Spolu s Vítkovicemi, Zábřehem a Přívozem je to nejvytíženější oddělení, kde policisté řeší od tisíce do patnácti set případů trestné činnosti ročně.

Přibylo přestupků v oblasti dopravy, a to i kvůli zvýšenému dohledu nad pomalými předjíždějícími kamiony. Policistům také meziročně přibylo výjezdů z více než 11 600 na skoro 13 800, nemá to ale znamenat zhoršení bezpečnostní situace. „Zvýšili jsme třeba četnost kontroly osob a vozidel, například ve Stodolní ulici nebo v době festivalů. A například během Coloursů klesla trestná činnost o 70 procent, protože když někoho daný den zkontrolujeme, máme jeho oblečení a další údaje, a dotyčný už nic neprovede,“ popsal přínos ředitel PČRO Řezníček.

Páka na gaunery: více kamer, lepší technika

Šéf MPO Miroslav Plaček ono nezvýšení kriminality navzdory někdy zavádějícím číslům vysvětlil blíže. „Loni jsme měli v provozu více bezpečnostních kamer, celkem 948, díky kterým jsme odhalili téměř pět tisíc událostí a zachyceno bylo o téměř 1500 událostí více než v roce 2022,“ uvedl Plaček s tím, že oproti roku 2021 strážníci loni i díky kamerám zaznamenali téměř o devět tisíc události k řešení víc.

Ilustrační foto
Detektivové odhalili provozovatele pornografických webů. Byli v šoku

Totožný nárůst je u přestupků, tam však v meziročním srovnání s rokem 2022. „Nejde však o reálný nárůst přestupků a zhoršení bezpečnostní situace, ale o důsledek modernizace MPO – strážníci mají spoustu nových pomůcek, fyzických i softwarových, mohou si různě vypomáhat, máme lepší možnosti, zkracují se nám doby šetření a oni tak mají více času řešit více událostí,“ vysvětlil Plaček s tím, že prioritou MPO musí být prevence – mimo jiné besedy a semináře.

Obojí – tedy prevenci i poskytnutí více času na další aktivity – v sobě kloubí společné akce MPO a Dopravního podniku Ostrava. Loni jich bylo přes 800. Ostrava je nicméně podle statistik MPO z pohledu bezpečnosti stabilní a nedochází k výraznějšímu narušování veřejného pořádku.

Mládež středem pozornosti

Nejohroženějšími skupinami jsou děti, mládež a senioři, které jsou oběťmi téměř poloviny všech trestných činů. Policisté loni zaznamenali například 365 volání na senior linku, z toho 55 případů končilo přivoláním záchranky. Naopak mládež je „dvousečná zbraň“.

Čtvrté křídlo, předprodej, knižní hit, Knihy Dobrovský, knihkupectví, Ostrava, 25. 3. 2024
VIDEO: Knižní mánie v Ostravě. Na předprodej nového hitu se stála dlouhá fronta

„Mládež je nyní celkově problém,“ uvedl ředitel PČRO Řezníček. Narážel jednak na případy sebepoškozování a ohrožování vlastního zdraví, jednak na jí páchanou trestnou činnost. „U takových lidí je problém, že jsou v krátkém čase schopni spáchat velkou trestní činnost. Je také velké množství nezletilých, kteří mají nějaký osobní problém nebo se cítí nedůležití, vezmou si léky, ale jen výjimečně to vede k fatálním následkům. Jsou to ojedinělé případy,“ uvedl Řezníček s tím, že tato skupina je také nejvíce ohrožená v souvislosti s drogami.

„Zaměřujeme se zejména na vařiče, abychom potírali samotný základ. Podařilo se nám i díky spolupráci s tamní policií zabránit i velkým dovozům léků z Polska,“ dodal Řezníček, podle něhož jsou drogy rozšířené zejména mezi mládeží všeobecný fenomén, který ale v Ostravě nijak nevykolejuje.