Práce jsou v plném proudu už od půlky srpna a všude je velký shon. „Museli jsme se přestěhovat, protožedům na Dolní ulici v Ostravě-Zábřehu je v havarijním stavu. Také jsme potřebovali větší budovu, protože budeme rozšiřovat počet tříd z osmi na dvanáct,“ řekla zástupkyně ředitelky gymnázia Jarmila Johnová.

„Město nám pomohlo s rekonstrukcí budovy, museli jsme obnovit šatny u tělocvičny, výdejnu jídla, rozvody počítačové sítě, byly obnoveny telefonní linky. Na začátku června při převzetí nového objektu jsme bohužel byli vytopeni, ale vše už je zase v pořádku,“ uvedla ředitelka gymnázia Jana Vylobová.

Studenti pomáhají v přípravách na zahájení velkou mírou a zkusili si i práci stěhovací služby, když museli rozmontovat a opět smontovat veškerý nábytek gymnázia. „Nemám ráda, když se povídá, že to jde pomalu a že nikdo nic nedělá. Řekla jsem si, že něco půjdu udělat pro to, aby gymnázium bylo na začátku září připraveno pro studenty. Teď jsme vytírali podlahy, stěhujeme taky různé věci a uklízíme po malířích,“ vysvětlila osmnáctiletá studentka Anna Kyšková.

Při stěhování pomáhal také Klub Parkinson Ostrava. Biskupské gymnázium je nyní obohaceno i o nové odborné učebny a je zde také skateboardové hřiště, které budou moci studenti užívat.

„Cítím se, jako kdybych byla na nějakém pervitinu. Budova se proměňuje den za dnem a je to jednoznačně krásné. Prostor se velmi změnil přestavbami, je tu světlo, ticho a zeleň, na rozdíl od budovy v Zábřehu. Měla sice krásnou architekturu, ale byla tam velká tma a také mi vadily ty vibrace. Když přešlo jemné šedesátikilové stvoření na podpatcích, chvěla se katedra. Vše bylo v havarijním stavu,“ objasnila učitelka Radana Parmová.

„Nezanevřeli jsme ale na bývalou budovu a provedli jsme takzvaný přechodový rituál. Napsali jsme vzpomínky na školu a přání do budoucna těm, kteří v budově budou, a zakopali jsme je do sklepa. Poté jsme se všichni chytili za ruce a tu školu jsme objali. Brečely přitom i velmi otrlé povahy. Gymnázium, které na Ostravskunemáobdobu, jsme jako by pohladili a završili jsme tím působení v ostravském Zábřehu,“ dodala Parmová.