Výjimkou nejsou ani zákazníci stanující před obchody, aby si zajistili co nejlepší místo ve frontě. Faktem je, že v České republice není tato akce ještě tak silně zakořeněna.

Ani v Ostravě se před letošním Černým pátkem, který připadal na 26. listopadu, před prodejnami nekempovalo. V nákupních centrech sice panoval ruch, ale dal by se přirovnat k tradičnímu pátečnímu podvečeru a večeru.

Komentáře a vtipy na adresu vánoční výzdoby v centru Ostravy.
Kýč, hnus, hrůza... Nové umělecké vánoční dílo v Ostravě rozpoutalo vlnu kritiky

Nekonaly se fronty, ani žádné návaly. Svou roli v tom možná sehrál i nouzový stav, který začal platit úderem páteční 18. hodiny.Například v ostravském Avionu mělo slevovou nabídku přes osmdesát procent tamních obchodů.

„V povědomí českých zákazníků tato slevová akce ještě nemá takovou tradici jako v zahraničí, ale zájem se každým rokem zvyšuje. Pozorujeme také, že za poslední tři roky výrazně stoupl počet obchodních značek, které využívají akce Black Friday pro zatraktivnění své nabídky,“ sdělila Deníku ředitelka nákupního a zábavního centra Avion Shopping Park Ostrava Zuzana Pilipčincová.

Vánoční trhy na Masarykově náměstí, 26. listopadu 2021 v Ostravě.
Vánoční trhy Ostrava: nákupy online, můžete se klouzat, město vyplatí prodejce

Rozdíl mezi Českou republikou a zahraničím bývá často i v tom, že Black Friday by mohly mnohé prodejny v Česku rovnou přejmenovat na Black Week (a některé už tak učinily), další zase mají slevový Černý pátek dokonce dva nebo tři týdny v kuse a několikrát do roka.

Na výhodné nákupy lákali také prodejci v ostravském Foru Nová Karolina. I zde někteří pojali Černý pátek rovnou jako celý slevový týden, případně alespoň slevový víkend.