I když jí téměř všechny kvůli nevyhovujícím životním podmínkám odebrali sociální pracovníci, stále věří ve velkou rodinu. Doufá, že své potomky vybojuje zpátky. Tedy alespoň ty, u kterých nebyla hned po porodu zbavena rodičovských práv. "Mám je všechny moc ráda. Vzali nám je kvůli bytu. Ten je opravdu strašný," svěřila se mnohonásobná matka.

Poprvé rodila v 17 letech. Její nejstarší dcera má dnes 25 let a žije s vlastní rodinou. Nejmladším potomkem je třítýdenní holčička Kamila. "Těhotenství tak nějak vždy přišlo samo. Děti mám ráda. Nikdy jsem nepřemýšlela o potratu," řekla.

Podobné případy nejsou v romské komunitě výjimkou. Jen v blízkosti Ščukové žijí dvě matky, které mají devět potomků. "Pro Romy, kteří jsou dnes ve středním věku a starší, je dítě jako boží dar. Mateřství neplánují. Uvědomují si, že jsou chudí, že nežijí dobře. Děti jsou pro ně ale jedinou životní radostí," vysvětlil Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití, které se věnuje pomoci této menšině.

Dodal, že ještě před 100 lety byly podobně početné rodiny i v majoritní společnosti. "Hlavně v období válek a velkých hospodářských krizí se rodilo hodně dětí. Lidé to brali tak, že alespoň někdo z jejich rodu přežije," míní.

Ščuková rodila celkem šestnáctkrát. V jednom případě přivedla na svět dvojčata. Na všechny své porody si vzpomíná a dokáže vyjmenovat jména všech ratolestí. Vzpomíná i na dva porody, které si odbyla doma. "Když sanitka přijela, bylo už po všem. Jenom mi odstřihli pupeční šňůru," řekla.

Její čtyři děti jsou nyní dospělé. U dalších šesti ji soud zbavil rodičovských práv hned po narození. "Udělali to, protože jsem už měla hodně dětí. Nikdy jsem je neviděla. Ani nevím, kde jsou. Nesouhlasila jsem s tím. Nařídil to ale soud," řekla. Ještě letos v březnu vychovávala šest dětí a sedmé čekala. "Pak si pro ně sociálka přijela jednou do školy a odvedli je. Zůstala mi jen sedmnáctiletá dcera a pak se narodila malá," řekla.

Příčinou odebrání pěti dětí byl podle Ščukové nevyhovující byt. "Netekla tam voda. Bylo to strašné, nedalo se tam žít. Pořád jsem si chodila stěžovat. Žádala o byt. Nic se nestalo. Pořadníky zrušili a nikdo nám nepomohl," doplnila.

Mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová tuto verzi potvrdila. "Sociální pracovníci odebrali ženě děti z toho důvodu, že jejich život i příznivý vývoj byl vážně ohrožen nezodpovědným chováním rodičů i prostředím, ve kterém rodina žila," řekla.

Ščuková se pak z nevyhovujícího bytu odstěhovala. Dnes žije u své švagrové. Ve dvoupokojovém bytě ale bydlí sedm lidí. Ani toto řešení jí a druhovi odebrané děti nevrátí. "Máme tady jeden pokoj. To je málo. Hlavně, že nám už nevezmou malou. Chtěla bych byt, kde bychom byli všichni spolu," tvrdí.

Podle Vishwanathana nyní v romském etniku nastal zlom. "Mladí lidé dnes už nechtějí tak velké rodiny. To, co se u českých rodin stalo před 100 lety, prožívají dnes. Někteří dokonce hovoří o tom, že by chtěli maximálně dvě děti," řekl. "Pracujeme s mladými a změnu pozorujeme. Uvědomují si, že se o děti nedokážou postarat. Sami přitom pocházejí s deseti sourozenců," dodal.

Ve svém okolí je Ščuková považována za matku rekordmanku. "Nevíme, že by někdo měl více vlastních dětí. Už překonala i Marii Terezii, která měla 16 děcek," řekla s úsměvem švagrová Ščukové. Český statistický úřad nevede údaje o počtu dětí, které porodily jednotlivé matky. Český průměr pro domácnosti, kde žijí ekonomicky závislé děti je 1,62 dítěte na rodinu.