Toto téma Ostravou v posledních dnech silně rezonuje. Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) řeší, zda zrekonstruovat starou budovu EKF v centru města, nebo ji přesunout za většinou ostatních fakult do univerzitního kampusu v Porubě. Obojí by hradil stát.

Záležet bude především na názorech studentů, pedagogů a zaměstnanců univerzity, ale téma se přenáší i do politické roviny. Dokonce dovnitř jedné strany hnutí ANO, které vládne jak Moravskoslezskému kraji, tak městu Ostravě.

Zatímco primátor Ostravy Tomáš Macura chce centrum města ochránit od dalšího vylidnění (jde o více než 3100 studentů a zaměstnanců, pozn. red.), hejtman kraje Ivo Vondrák coby někdejší rektor reflektuje spíše potřeby „Báňské“.

„Vedení města Ostravy je velmi silně proti záměru stěhování EKF z centra města do Poruby. Osobně a opakovaně jsem pana rektora žádal, aby upřednostnil variantu rekonstrukce tradiční a památkově chráněné budovy před stěhováním,“ vzkázal už minulý týden Macura.

CENTRUM UŽ NESTRÁDÁ

Hejtman nesouhlasí. Ostatně plán přesunu se začal rodit už za jeho „vlády“ nad univerzitou. A sám Vondrák byl sdružení pracovišť nakloněn.

„Je to nepochybně to nejlepší řešení nejen z pohledu ekonomického, ale především v kontextu mezifakultní spolupráce. Důvodem, proč se tak nestalo už dříve, bylo posečkat na období, dokud se neoživí centrum Ostravy,“ řekl Deníku hejtman, podle něhož už se i v tomto ohledu mnoho změnilo a nadále se tak přiklání ke stěhování do Poruby.

Vondrák svůj postoj opírá také o demografický vývoj a potřebu sdílení zdrojů.

„Pro centrum je to samozřejmě z daného pohledu spíše špatná zpráva,“ souhlasí Vondrák, jedním dechem ale dodává, že dříve nebo později se s tím bude muset město vypořádat.

„A já si myslím, že se tak i děje,“ uklidňuje hejtman obavy z prázdného centra města a s odkazem na své zkušenosti ze zahraničí upřednostňuje soustředění studentů na jedno místo.

MĚSTO NABÍZÍ POMOC

Vedení Ostravy se ale fakulty nehodlá vzdát a na univerzitu nadále apeluje.

„To, že jsme připraveni podpořit rozhodnutí o setrvání EKF v centru města, jsme zopakovali naposledy v úterý na našem pravidelném setkání s rektory ostravských vysokých škol,“ říká Macura a nabízí „Báňské“ pomoc.

„Konkrétně by se mohlo jednat o asistenci při zajištění parkování, náhradních prostor pro výuku po dobu rekonstrukce a další možnosti podle domluvy,” navrhuje Macura. Deník bude téma nadále sledovat.

Jak to dopadne?
V uplynulém týdnu se lidé z „Báňské“ mohli už podruhé vyjádřit, zda chtějí rekonstrukci, nebo přesun fakulty. Z celkového počtu 5347 možných respondentů hlasovalo jen 26,9 %. Přitom 783 odpovědí přišlo od studentů a 170 od zaměstnanců EKF a 486 názorů od dalších zaměstnanců univerzity. Zatímco většina studentů EKF a zaměstnanců univerzity mimo tuto fakultu hlasovala pro přesun, u zaměstnanců přímo z EKF to dopadlo téměř nerozhodně, i zde ale nakonec lehce převážil přesun. A celkové výsledky? 68,75 % respondentů je pro přesun, 31,27 % pro rekonstrukci.

K těmto názorům hodlá univerzita při konečném rozhodnutí výrazně přihlédnout. „Většina respondentů využila i možnosti dopsání svého zdůvodnění, a tyto odpovědi ještě zpracováváme, abychom vybrali hlavní argumenty,“ uvedla mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková, podle níž se rozhodne zřejmě příští týden.