Sedm procent mezi sebou dělí první sociální demokracii a druhé Babišovo hnutí ANO. Vyplývá to z exkluzivního předvolebního průzkumu, který pro regionální Deník zpracovala společnost Sanep. Podle něj by hranici pěti procent aktuálně překročila jenom čtyři politická uskupení. Kromě ČSSD s 26,7 procenta hlasů a hnutí ANO s 19,7 procenta by to byli také komunisté a TOP 09. Hned pod pětiprocentní čárou jsou lidovci, na sedmé pozici občanští demokraté.

Volební potenciál

Nejnovější výsledky volebního potenciálu, kterého mohou jednotlivé kandidující politické strany a hnutí hypoteticky dosáhnout v případě, že se ke každému politickému subjektu přikloní celá skupina pochybujících voličů, potom ukazují, že sociální demokracie od posledních průzkumů ztratila 2,3 procenta. To se téměř celé připsalo nováčkovi na poli komunální politiky hnutí ANO. Pokud tento trend bude pokračovat ještě další dva týdny, může být vítězství sociálních demokratů ohroženo. Podle ostravské politoložky Jiřiny Pavlíkové tyto průzkumy odráží politické dění v Ostravě. „Výsledky odpovídají znalostem místních tradic a historickým zkušenostem. Myslím si, že od konečných výsledků se už moc lišit nebudou," uvedla Jiřina Pavlíková s tím, že strany a hnutí jsou lidmi posuzovány podle vrcholových politiků. Tedy politiků na parlamentní úrovni. Takzvaných mucholapek na voliče.

„I v tomto směru je aktuální volební průzkum kandidujících uskupení očekávaný," doplnila.

Průzkum pro Deník

Exkluzivní průzkum dělala společnost Sanep pro regionální Deník od 22. do 27. září na reprezentativním vzorku 981 dotázaných obyvatel Ostravy ve věku od 18 let. Nižší hodnoty grafu představují aktuální volbu dvou třetin rozhodnutých voličů. Vyšší hodnoty pak znázorňují celkový maximální hypotetický volební potenciál, který dohromady přesahuje sto procent.