„Koncem minulého týdne to u nás dělalo přes 439 tisíc, teď jsme se už dostali nad milion,“ líčí Radka Hoferová a Bohumil Kovalský ze Sedlnice na Novojičínsku.

Jejich syn Oliver se potýká se SMA prvního typu: nejčastější formou tohoto onemocnění, což znamená těžké a rychle se zhoršující ochabování svalstva. Délka života bez léčby? Asi dva roky!

Ministr školství Robert Plaga
Žáci a studenti kvůli koronaviru zůstávají doma, ministr školství o tom nevěděl

Spinální muskulární atrofie (SMA)
Je onemocnění způsobující odumírání části buněk (motoneutronů) starajících se o pohyb svalů. Čímž dochází k jejich ochabování. A bohužel se nevyhýbá ani svalům životně důležitým, tedy plícím a srdci. SMA patří mezi dědičná onemocnění. Sice velmi výjimečná (v tuzemsku se dají dětští pacienti spočítat na prstech), ale právě u nejmenších zaujímající přední místa mezi příčinami úmrtnosti. Nejhorší jsou diagnózy I a II, se SMA III. stupně se mohou postižení i sami pohybovat, a IV. stupeň se projevuje v dospělosti

„Olíkovi zbývá do druhých narozenin 156 dnů. Nová genová léčba v infuzích Zolgensma z USA pro děti s SMA se totiž aplikuje pouze do dvou let,“ popisují rodiče. Chlapeček je podle nich „ležáček“ na umělé plicní ventilaci a obligátní lék proti jeho chorobě Spinraza mu moc nezabírá. SMA každopádně neovlivňuje jeho inteligenci, je chytrý, bystrý, usměvavý…

Podobně jako Maxík z Ostravy, u něhož je potvrzena „jen“ SMA II. stupně. Což znamená, že se sice časem dokáže posadit, ale už ne chodit. Pacienti s touto diagnózou jsou odkázáni na invalidní vozík a později i dechovou podporu či plicní ventilaci. Dožívají se dvaceti až třiceti let. Možnost na léčbu pomocí Zolgensma nicméně vyprší tomuto miminku už za 89 dnů.

Maxíkovi rodiče Simona a Jiří Moslerovi na webu s jeho příběhem sdělují, že dobří lidé pomohli shromáždit potřebnou částku, která ale navíc obsahuje DPH, což nikdo z nich nevěděl.

"Byl také nastaven nevýhodný kurz, proto částka ukazuje 100%… Strhla se na nás lavina a už ani není v našich silách všem odpovídat… Děkujeme!“ vzkazují. Připomínají, že Zolgensma není schválena pro používání v Evropě a i v jiných zdejších zemích řeší situaci podobnými sbírkami.

Po tragédii při nehodě přichází sbírka na pomoc osiřelým dětem.
Po tragédii při nehodě přichází sbírka na pomoc osiřelým dětem

Olíkovi nepomáhá sehnat peníze jen web www.nadejeprooliho.cz Pomoci se mu rozhodli mj. i na Gymnáziu M. Koperníka v Bílovci, kde bude v sobotu 14. března další ročník benefičního Cvičení pro dobrou věc.

„Cvičit se má od 8 do 13 hodin aerobic, jóga, kruhový trénink, indoor cycling,“ říkají rodiče. Základní vstupné je stovka, k tomu i dobrovolné příspěvky.

Maxíkův osud na webu www.pribehmaxika.cz naopak nenechává lhostejným provozovatelku dvou ostravských kaváren AlterNativa. „Minulý pátek jsme udělali sbírku, a to tím způsobem, že veškerou tržbu z obou podniků necelých dvacet tisíc korun jsme poslali jeho rodičům. Byla i vyšší než obvykle, cíleně k nám taky dorazilo více lidí,“ dodává Lucie Vašková.

Gesto slovenského premiéra
Alex, Alexej, Amélia, Riško. To jsou slovenské děti se SMA, jimž tamní premiér Peter Pellegrini, pověřený i vedením zdravotnictví, schválil podávání necertifikované genetické terapie Zolgensma. „Našli se lékaři, kteří se pod povolení podepsali, a na proplacení léku jsme se dohodli s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny,“ upřesnil předseda vlády pro slovenská média. I u východních sousedů proběhly sbírky na pomoc dětem se SMA. Riškovi rodiče už peníze ostatně sehnali.

Ilustrační foto
Verdikt novojičínského soudu: Děti týrané nebyly. Nevhodná výchova není trestná