„Hotel je kompletně vyblokovaný pro účastníky závodu, všech 169 pokojů máme obsazených," prozradil ředitel hotelu Radim Beneš.

close Usain Bolt zoom_in Osobou, která zajímá fanoušky asi nejvíce, je nejrychlejší muž planety Usain Bolt. „Bude bydlet v exekutivním apartmá jako loni. Měl jen jediný nadstandardní požadavek, a to umístění hrací konzole Play-station. Jinak je to vždy velmi skromný a milý host. Náš hotel již dobře zná, uvítám ho zde osobně již počtvrté," dodal ředitel.

Exekutivní apartmá má menší rozlohu než prezidentské apartmá v pátém patře hotelu je stejně jako celý hotel nekuřácké, pro maximální pohodlí jamaj-ského sprintera budou k dispozici tři pokoje, ložnice s obývací a konferenční částí. Do postele velikosti King size, která má velikost 200 x 200 cm, ulehne atlet poprvé již dnes.

Co se týká jídla, Usain Bolt podle informací hotelu není náročný, chodí se stravovat s ostatními sportovci do restaurace Veduta spojené se salonkem Platinum.

A co ostatní sportovci? Všichni mají poměrně podrobně naplánovaný režim tréninku, odpočinku i jídla, takže se stravují výhradně v restauraci, do pokojů chodí pouze odpočívat.

VYBEROU SI I VEGANI

„Na výběr mají všichni sportovci z bohatého bufetu. Složení bufetu je poskládáno tak, aby si vybrali i strávníci se speciálními požadavky, tedy například vegetariáni či vegani. U každé obědové nabídky je salátový bar a paleta sýrů. Hlavní chod vždy obsahuje bílkoviny nejčastěji v podobě hovězího, krůtího nebo kuřecího masa, případně ryb, a tak na jídelníčku najdou strávníci například filé z modrohlava nebo pečené kuře s citronovou trávou. Součástí bufetu jsou také přílohy většinou brambory, rýže nebo zelenina. Dezerty jsou spíše lehčí, k dispozici je ovesná kaše a ovoce," uvedla PR manažerka hotelu Dana Belušová. Co se týká specifických nápojů, v nabídce je několik alternativ, jako například rostlinná mléka.

Na akci se hotel začal připravovat zhruba před měsícem a půl. „Čtrnáct dní před akcí proběhla sanitace, mimořádný úklid pokojů, výměna vlajek a čištění uniforem personálu," upřesňuje Dana Belušová.

ŽÁDNÉ SPECIÁLNÍ POŽADAVKY

Co se týká stravování, nikdo ze sportovců žádné speciální požadavky na stravu nemá, v hotelu nebudou vařit žádnou specialitu, nemuseli shánět žádnou speciální potravinu a ani připravovat například košer jídlo. O požadavcích jednotlivých sportovců se pracovníci hotelu dozvídají od organizátora mítinku Oldřicha Zvolánka.

V předvečer hlavního závodu proběhne zítra v hotelu také slavnostní galavečer. Pro více než dvě stě významných hostů zazpívají v sále Diamant Marie Rottrová a Tomáš Savka.

Vrcholem večera bude rozkrojení speciálního dortu, který připraví šéfcukrářka hotelu Kateřina Spustová.

BOLT BUDE KRÁJET

„Speciální dort začneme připravovat již ve středu. Bude z bílého a tmavého piškotového těsta, vážit bude zhruba 30 kilogramů. Ozdobí jej fotografie ostravského běžeckého oválu a vyobrazení číslice 55. Dort poveze osm dětí z atletického klubu SSK Vítkovice a slavnostně jej zakrojí hlavní hvězda Usain Bolt," prozradil již dříve Deníku ředitel hotelu Radim Beneš.

Na programu galavečera je koktejlové občerstvení z dílny šéfkuchaře Otty Kokoszynského, hosté ochutnají například mini burgery, polévku gazpacho s chorizem a nachos nebo Caesar salát s chipsem uzené slaniny a kuřecím masem. Sladkou tečkou bude výběr z tradičních minidezertů, jako věneček se žloutkovým krémem nebo vanilková pěna s malinami.

K TÉMATU

Jídelníček sportovců
Polévky:
Hovězí a kuřecí vývary, jemný žampionový krém, bramborový krém, polévky zeleninová, pórková, italská, chřestová

Hlavní chody:
Těstoviny, kuřecí prsa na zázvoru, hovězí ragú, penne se středomořskou zeleninou, krůtí kousky s jemnou paprikovou omáčkou, vepřové soté se šunkou a žampiony, pečené kuře s citronovou trávou, tuňák filé teriyaki, smažené rybí filé z tilápie, hovězí a vepřová pečeně, filé z modrohlava, kuřecí plátky po provensálsku, boloňské lasagne, filé z lososového pstruha, filé z treskya Skrei, telecí kýta atd.

Přílohy:
Vařené, pečené, smažené brambory, dušená rýže, dušená zelenina, těstoviny

Saláty:
Salátový bufet šest druhů čerstvé zeleniny a salátů, ovocný salát, čerstvé krájené ovoce

Dezerty:
Jogurty, pudinky, ovesné kaše, koláče, páje, mini zákusky, zmrzliny, panna cotta s jahodami