SERIÁL DENÍKU:MILION ZÁŽITKŮV DOV
Všechny předchozí díly najdete zde. 

Cesta na Bolt Tower ovšem není přímá, s průvodkyní Terezou si procházíme celý návštěvnický vysokopecní okruh, který je zaměřený na historii areálu a výrobu surového železa. Coby pravidelní návštěvníci bychom s fotografem z fleku mohli po areálu a zdejších dominantách provádět sami, nicméně řada poznatků o zdejší historii i nám rozšiřuje obzory.

Po čase vstřebávání informací už ale oči všech přítomných tíhnou k dominantě nejvyšší – Bolt Tower. K ní také postupným krokem míříme.

Variantu s asi stovkou schodů rychle zamítáme a tentokrát míříme k netypickému skipovému výtahu, který nás po šikmině vyváží nahoru. Díky skleněné výplni máme potemnělý areál jako na dlani. Brzy ale přestupujeme do dalšího výtahu. A ještě jednoho. Člověk nabývá pocitu, že stoupá pomalu až do nebe.

Zdroj: Youtube

A brzy si tak člověk i připadá. Ve výšce více než sedmdesáti metrů to v chladném listopadovém večeru silně fouká. „S nástavbou to ani nehne, na rozdíl od toho, když zde přijde početnější návštěvnická skupinka třeba sedmdesáti lidí, mnohdy navíc pobíhajících dětí. To se nám pak houpou i lustry," říká později toho večera paní z místní kavárny, s úsměvem ale dodává, že už si na to zvykla a příplatky za práci ve výškách nedostává.

Pocit relativního bezpečí navozuje alespoň všudypřítomná tma. Ani mi tak nevadí, že při chůzi po venkovní lávce koukám na patra pod sebou. Přiznávám, že ve dne bych si to asi nedovolil. Tma nás ale nepřipravuje o kouzelný výhled na svítící Ostravu – zvýrazněné největší ulice, vyhlídkovou věž nové radnice či barevně se měnící Novou Karolinu.

I ty svítící tramvaje tam kdesi dole najedou působí tak zvláštně. Při sestupu ze „šroubovice" míjíme i dříve nejvyšší pod vysoké pece a usazujeme se v místní kavárně, kde už je pro nás připraveno krásné pohoštění.

A k radosti kolegů z Hitrádia Orion Magdy Otáhalové a Radka Erbena nejen chleba s máslem. Gastrozážitkem jsme všichni mile překvapeni.

K TÉMATU

Bolt TowerNástavba vysoké pece, kterou – stejně jako řadu dalších významných staveb v areálu – navrhl architekt Josef Pleskot byla otevřena v květnu 2015 a před atletickým mítinkem ji slavnostně pokřtil nejrychlejší muž světa Usain Bolt. „Většina lidí si myslí, že se tak věž jmenuje pouze kvůli sprinterovi, a někdy třeba úplně nechápou, proč zrovna po něm. Název ale vznikl už dříve v souvislosti s venkovním kovovým chodníkem v podobě šroubovice. No a šroub se anglicky řekne bolt. S Usainem Boltem se to tak krásně sešlo dohromady," uvádí průvodkyně Tereza původ názvu na pravou míru. Symbolicky v místě, kde se Bolt při křtu podepsal na fasádu.

Seriál Deníku Milion zážitků v Dolních Vítkovicích vychází pravidelně každý týden v tištěné příloze Deník plus.
Co přinese příště? Příští týden nás seriál Milion zážitků v Dolních Vítkovicích zavede potřetí a naposled do Velkého světa techniky, kde si tentokrát užijeme den plný vědy!
Reportáž z návštěvy budete moci slyšet už v pátek 11. listopadu na vlnách Hitrádia Orion.