Bez zranění se obešla noční bouřka, která se prohnala celým Zlínským krajem. V noci z neděle na pondělí vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči v celém kraji k devíti událostem, souvisejícím s odstraňováním následků noční bouřky. „Šest výjezdů měli hasiči k odstranění spadlých stromů, ve třech případech u čerpání vody,“ uvedl za krajské hasiče mluvčí Roman Žemlička.

Podle jeho informací měli hasiči na Zlínsku jeden výjezd k čerpání vody a dva k odstranění stromů, na Uherskohradišťsku ke třem popadaným stromům. I v okrese Kroměříž museli kvůli následkům bouřky odstraňovat po jednom případě spadlý strom a čerpat vodu, stejně jako na Vsetínsku. „První událost byla ohlášena v neděli večer po půl desáté a jednalo se o odstranění stromu u obce Velehrad na Uherskohradišťsku. Ta poslední pak v pondělí ráno o půl páté, kdy hasiči vyjeli k odstranění spadlého stromu v Hlinsku pod Hostýnem na Kroměřížsku,“ připomněl Roman Žemlička.

Podle něj byl nejvíce náročný zásah v neděli večer okolo desáté hodiny v Holešově na ulici Plajnerova, kde profesionální i dobrovolní hasiči z Holešova museli nasadit čerpadla k snížení hladiny vody. „Obě jednotky se vrátily na základny před půlnocí. Ke zranění osob nedošlo,“ připomněl mluvčí hasičů.

Nedělní bouřka zaměstnala také hasiče na Vysočině. Vyjížděli k desítce událostí. „V převážné většině případů se jednalo o odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu,“ potvrdila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová. „Všechny události, u kterých jsme v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob,“ doplnila.

Víc než stovka událostí kvůli počasí si v Jihomoravském kraji přes noc vyžádala pomoc hasičů. Víc než v polovině případů odstraňovali popadané stromy, skoro každý pátý výjezd bylo čerpání vody ze zatopených míst. Od nedělní půl deváté do pondělních šesti hodin ráno zasahovali celkem sto třikrát. Nejvíce nahlášených událostí bylo na Blanensku a v Brně. Nejméně naopak na Hodonínsku a na Vyškovsku. „Většinou se jednalo o popadané stromy, ale vyjíždíme i k čerpání vody," sdělil v neděli večer mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Špatné počasí řádilo také v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, kterou asi před měsícem poničilo tornádo. „Máme zase cizí střechu na autech, zase zničené. Byl dost velký vítr a holt špatně zajištěné střechy," svěřila se webeditorka jihomoravských Deníků Martina Kosíková, která v Moravské Nové Vsi bydlí.

To v Pradubickém kraji hasiči příliš práce neměli. Zasahovali jen u tří případů, jedním z nich byl požár chatky v Kerharticích na Orlickoústecku. Ten byl nejspíše způsoben bleskem při bouřce, která se v noci prohnala přes Pardubický kraj. Jednotky dostaly požár pod kontrolu zhruba po 50 minutách od nahlášení události na operační a informační středisko hasičů. „Škoda byla předběžně vyčíslena na 700 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši asi 100 tisíc korun. Událost se naštěstí obešla bez zranění,“ vysvětlila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Na jihu Čech stoupla hladina Blanice

Po nočních bouřkách vystoupila nad ránem na jihu Čech Blanice na stanici Blanický mlýn na Prachaticku na první povodňový stupeň. Po 6:00 však hladina začala klesat a vrátila se do normálu. Na některých místech kraje napršelo až 40 milimetrů vody. Bouřky nelze vyloučit ani dnes, řekl Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Kvůli bouřce měli v neděli večer a v noci sedm desítek výjezdů i jihočeští hasiči. „Nejvíce na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. Nejčastěji se jednalo o popadané stromy a zhruba patnáctkrát jsme čerpali vodu ze sklepů,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Meteorologové očekávají další bouřky

Výstraha Českého hydrometeorologického úřadu platí pro celé pondělí a úterní dopoledne. Vysoký stupeň nebezpečí trvá v Jihomoravském a Zlínském kraji, na Vysočině a také v částech Jihomoravského a Plzeňského kraje. Na zbytku území Česka pak platí nízký stupeň nebezpečí.

„Očekává se výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami ojediněle kolem 50 milimetrů, nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu a kroupami. Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě,“ varují meteorologové.

„V neděli večer a v noci z neděle na pondělí hrozí při intenzivním dešti náhlé zvednutí hladin menších toků a dosažení povodňových stupňů. Riziko dosažení vyšších povodňových stupňů (2. a 3. SPA) je sice malé, ale v oblastech s členitějším terénem (Šumava, Novohradské hory, podhůří těchto hor, Brdy a Vysočina) může dojít k odtokově nebezpečné situaci,“ dodává ČHMÚ.