„Di do p…!“ prskají dva chlapíci a vzdalují se tak hbitě, že po nich v rohu zbývá (třemi korunami zálohovaná) pivní flaška. Podobně zanedbaný kumpán na opačné straně v klidu pokuřuje a jiní obyvatelé komplexu – i produkty jejich těl – tady jdou už spíše cítit. Žádný libý odér.

„Takové sousedy máme možná poslední tři roky,“ líčí Pavel. Majitel jižního křídla objektu, kde je speciálka pro hudebníky Muzikant.cz i dětská herna s kavárnou Opica. Hovoří o házení kamenů do oken, dvou vloupáních, ale též o svém plánu Maricu za „rozumnou cenu“ odkoupit a renovovat.

V západní a severní části je teď každopádně rejdiště bezdomovců a kdovíkoho všeho. Na mřížích se třepe růžová podprsenka a bílé kalhotky, uvnitř je znát neskutečný svinčík doplněný snad stovkami vypitých pivních plechovek, tady stopy ohně a tam vykonané velké potřeby, hadry i smetí.

„A potkani, hubím je,“ nechává se slyšet Darina z dětského koutku s tím, že její klientela raději samozřejmě chodí z té klidnější strany. Těžko říci, zdali si někdo nehrává i v někdejší restauraci nazývané kdysi Marica, poté Vabank a nakonec Totalita. Je volně přístupná a hraček je tam dost…

„Nedokážu spočítat, kolikrát jsem dával dveře i výlohy zabezpečit,“ líčí Lukáš za vlastníky komplexu. Ti si neví s bezdomovci rady. Do do pěti dnů od přišroubování mříží nebo přitlučení desek, jsou totiž nezvaní hosté zpět. Upozornění na kamery a bezpečnostní službu je očividně k smíchu.

Sama starostka obvodu delší dobu přemítá, jestli je v Porubě horší objekt. „Asi fakt ne,“ říká nakonec Lucie Baránková. Připomíná, že radnice též není spokojena zejména s bezpečnostní situací v dané lokalitě. A jako občané míní, že bouráním Marice se může „vyřešit spousta problémů“.

Stržení však čeká asi jen bývalou prodejnu potravin (pak rockový klub), na tomto místě mají podle projektu vzniknout ony parkovací stání. Marica se má změnit v bytový dům pro slušné lidi a vlastník areálu by rád získal od radnice i vnitřní zásobovací trakt pro lepší přístup i obslužnost.