Rány směřovaly do horní poloviny těla včetně hlavy. První úder se oběti podařilo vykrýt rukama, další rána již směřovala do hlavy, při třetí se násada smetáku rozlomila na čtyři části.

Krvácení do mozku

Muž utrpěl řadu poranění. Tím nejzávažnějším bylo krvácení pod měkkou a tvrdou mozkovou plenu. Léčba trvala řadu týdnů. Drama se odehrálo v únoru předloňského roku v domě v Hlavní třídě v Havířově. Tento týden padl u Krajského soudu v Ostravě pravomocný verdikt.

Nenapravitelný recidivista

Dominik Ž. má sebou patnáct odsouzení za nejrůznější trestné činy. Pro ránu nešel nikdy daleko. Nyní mu za vydírání hrozilo pět až dvanáct let vězení.

Tisková konference k zahájení přípravy urbanisticko-architektonické soutěže Žofinka, 3. června 2024, Ostrava.
VIDEO: Nová ostravská čtvrť Pod Žofinkou bude pro 12 tisíc lidí. Kdy a za kolik

Samotnému útoku předcházela hádka o peníze. Dominik Ž. za mužem přišel pro svou bundu, kterou u něj nechal. Nepochopitelně pak začal tvrdit, že přišel o deset tisíc korun. Důvodem prý bylo, že neměl zmíněnou bundu. Zda ji mohl prodat, nebo v ní měl něco cenného, není jasné.

Následovalo bití. Nejprve rukou, pak smetákem, poté zazněl požadavek na odpracování si „dluhu" krádežemi. Zraněný muž nakonec souhlasil s tím, že bude pro Dominika Ž. krást. Posléze mu navrhl, že si půjčí peníze od známého a ihned je Dominiku Ž. odevzdá. Když společně vyšli z domu, začal utíkat. Zamířil na nejbližší policejní stanici, kde požádal o pomoc.

Přiznal se

Státní zástupce pro Dominika Ž. navrhoval osmiletý žalář ve věznici se zvýšenou ostrahou. Vše zpočátku nasvědčovalo tomu, že půjde o dlouhý soudní proces. Dominik Ž. dokonce žádal o změnu obhájce.

Filmová dokumentaristka Tereza Tara.
Šestinedělí napospas: Pozoruhodný televizní dokument Terezy Tary má premiéru

Nakonec ale dostal rozum a prohlásil vinu. „Cítím se být vinen. Je mi to líto. Přiznávám se a chci prohlásit vinu,“ řekl obžalovaný u soudu. Předseda senátu se jej poté zeptal, jaký trest by si představoval. „Sedm roků,“ řekl Dominik Ž., který si v současné době odpykává předchozí trest ve věznici s ostrahou. A právě ponechání ve stejném žaláři byla jeho druhá prosba. Státní zástupce se sedmiletým trestem i věznici s ostrahou souhlasil. Současně navrhl ústavní protialkoholní a protitoxikomanickou léčbu. Obžalovaný má totiž velké problémy s alkoholem a drogami. „Léčbu bych chtěl nastoupit hned ve vězení,“ reagoval Dominik Ž.

Senát Krajského soudu v Ostravě nakonec všem stranám vyhověl a muži vyměřil sedm let ve věznici s ostrahou. Uložil mu také i výše zmíněnou ústavní léčbu. Verdikt, se kterým žalobce i obžalovaný souhlasili, na místě nabyl právní moci.