Denní teploty pod dvanáct stupňů Celsia přinutily teplárny odstartovat v bytech topnou sezonu. Dodavatelé v regionu pustili teplo do více než sto tisíc domácností. „Teplo z Elektrárny Dětmarovice jsme začali dodávat v pondělí 19. září v šest hodin ráno,“ řekl Deníku mluvčí ČEZ Vladislav Sobol k dodávkám do Orlové a Bohumína. Tam je na ČEZ napojeno asi 14 600 domácností, z toho přes 8800 v Orlové.

Nová redakce Deníku, budeme rádi, když se přijdete podívat.
Deník otevřel novou redakci v Ostravě. I s pohárem pro vítěze Ligy mistrů

Násobně více je to u stěžejního dodavatele tepla v regionu – společnosti Veolia Energie. Ta v rámci Moravskoslezského kraje dodává teplo do více než sto tisíc domácností a topit z jejich dodávek mohli lidé začít rovněž v pondělí.

Nový rok, nové ceny

„Příchod topné sezóny provázejí vysoké ceny paliv a dramatický vývoj na trzích s energiemi, ale i snahy vlády ČR zmírnit tyto dopady na domácnosti i firmy. Veolia Energie zatím ceny dodávek tepla nezvyšuje, ke změnám by mělo dojít až s příchodem nového roku,“ komentoval víc než kdy jindy poptávanou informaci Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie. O výši cen za dodané teplo na příští rok podle něj bude rozhodovat i vývoj situace na trhu s energiemi v posledních měsících letošního roku a další okolnosti.

V létě investovali

„Výhodou centrálních dodávek je kromě předání kompletní zodpovědnosti na zajištění tepelné pohody na dodavatele tepla také minimalizace ekologické zátěže regionu,“ míní zase mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Například díky investicím Skupiny ČEZ vypouští Elektrárna Dětmarovice do ovzduší minimum škodlivých látek a splňuje nejpřísnější evropské normy.

Cvičení policie a hasičů na Biskupském gymnáziu v Ostravě, 20.9.2022.
OBRAZEM: Na gymnáziu v Ostravě zasahovali policisté i hasiči, šlo o cvičení

V ostravské Elektrárně Třebovice oproti tomu probíhala výstavba nového turbogenerátoru, který dále zefektivní kogenerační výrobu tepla a elektřiny. Veolia Energie, která investovala během roku i na dalších místech, vyrábí na Moravě teplo ještě v dalších osmi zdrojích, loňská topná sezona byla obzvlášť dlouhá, začala 20. září, skončila však až 1. června.