Mladý muž říká, že na zlomový okamžik, kdy se rozhodl pro meteorologii, si pamatuje dodnes.

close Amatérský meteorolog Matěj Grék poskytl Deníku rozhovor dne 28. listopadu 2018 v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in "Bylo to někdy v roce 2007, když jsem si všiml na obloze barevného úkazu vedle slunce. Tak jsem si tento jev našel na internetu, zjistil jsem, co znamená. Postupně jsem se začal zajímat o optické jevy v atmosféře a také bouřky,“ vzpomíná na své první zkušenosti s meteorologií mladý muž z Ostravy.

Kdo by předpokládal, že amatérský meteorolog si pečlivě zapisuje několikrát denně údaje o teplotě, tlaku a další, v případě Matěje Gréka by hádal špatně. „Údaje si sice nezapisuji, ale dělám třeba experimentální předpovědi týkající se výskytu bouřek. Den nebo dva předem si pro určité území napíšu, co se dá očekávat, a pak to porovnám se skutečností. Jestli jsem v těch svých předpovědích úspěšný? Jak kdy? Třeba letos mi ale vyšla předpověď bouřek v oblasti severního Německa. Očekával jsem velmi silné bouřky a ony skutečně byly,“ usmívá se student, kterého na přelomu února 2019 čekají státnice na Ostravské univerzitě, kde studuje fyzickou geografii. Tedy obor, který má k meteorologii velmi blízký vztah.

Od ledna 2018 ale také už pracuje. „Na letišti v Mošnově pracuji jako meteorolog pozorovatel. Sleduji a hlásím, jestli mají piloti letadel, která budou na letišti přistávat za tři hodiny a pak v kratších intervalech, očekávat nějakou výraznou změnu počasí. Třeba sněžení, mlhu nebo bouřku. Využívám samozřejmě i informace, které mi oznámí můj kolega na letišti, který počasí předpovídá i informace z dalších zdrojů,“ vysvětluje Matěj Grék a dodává, že na letišti v Mošnově mlhy bývají dosti časté.

„Práce na letišti mě moc baví a rád bych u ní zůstal. Platí to i o meteorologii. Je to dynamický obor, počasí se pořád mění, člověk se učí a dovídá stále něco nového. Fascinují mě bouřky a jejich energie,“ dodává Matěj Grék.
Jak bude o Vánocích?

Není tajemství, že lidé u nás meteorologickým předpovědím, hlavně těm dlouhodobým, moc nevěří. „Profesionální meteorologové to nemají lehké. Tlak veřejnosti třeba znát výhled počasí na týden dopředu je ale obrovský. Když je nad republikou zvlněné frontální prostředí, tak se ta předpověď prostě ani na sedm dní dopředu ale udělat nedá. Využívají se sice různé numerické modely, ty se ale mohou často výrazně lišit,“ popisuje záludnosti oboru mladý amatérský meteorolog.

Dát přesnou předpověď počasí na letošní Vánoce s předstihem několika týdnů není podle něj schopný nikdo. „Profesionální meteorologové vydávají výhledy, nepředpovídají se teploty a počasí na konkrétní den, ale podle statistické metody se předpovídá, jestli budou teploty třeba podprůměrné či nadprůměrné. Rozptyl ale je od plus pěti do minus pěti stupňů upozorňuje Matěj Grék.

Abych kýženou odpověď získal, nabízím modelový příklad. „Pokud vám dám stokorunu, vsadíte ji na Vánoce na sněhu, nebo na blátě?“ Matěj Grék s úsměvem odpovídá, že by se podíval na kurz pro obě varianty, ale spíše by vsadil na Vánoce bez sněhu.