Nová satelitní čtvrť v Ostravě-Heřmanicích patří mezi nejluxusnější v širokém okolí. Někdo ji říká ostravské Silicon Valley, někdo Beverly Hills. Vždyť zde bydlí například vítkovičtí hokejisté Patrik Bartošák s Janem Výtiskem nebo olomoucký hokejista Petr Strapáč.

Většina honosných bytů je tady už rozprodána, nicméně ty nejmenší, které jsou ještě volné, neseženete pod dva miliony korun, další stojí i výrazně přes tři miliony.

V Kubínově ulici, v těsném sousedství těchto patnácti luxusních bytových domů, koupil nedávno známý heřmanický podnikatel Rostislav Mitrus zchátralou budovu u silnice a jal se ji rekonstruovat. Účel? Veřejně neznámý.

A v tom je problém, kterého se lidé v této lokalitě obávají. Podnikatel Mitrus je totiž v okolí znám už několika podobnými případy. Stejně jako na Salmě nebo ve Vrbické ulici nedaleko odtud, i v této luxusní satelitní čtvrti mají lidé obavy z možných budoucích sousedů. Budou jimi sociálně slabí a nepřizpůsobiví lidé?

OBAVY

„Většinou už všichni víme, oč běží. Slyšela jsem, že ten dům koupil a budou tu bydlet sociálně slabí,“ říká obyvatelka satelitu Miroslava Obrusníková. Kvůli těmto obavám už se čtvrtí šíří také petice za založení politického hnutí Slezská pro život. „Manžel dělá v realitní kanceláři. Podle něj to moc nepomůže,“ obává se Obrusníková.

close Stavba od podnikatele Rostilava Mitruse - Heřmanice, ulice Kubínova. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

V ulicích satelitu – Heřmánkové a Pampeliškové – je jen málo lidí, kteří zatím zůstávají v klidu a o obavách sousedů nic nevědí. „Slyšela jsem o tom. Jelikož máme malé dítě, tak se nám to nelíbí. Bojíme se zhoršení životní úrovně a bezpečí,“ říká Markéta Škanderová.

„Dokud tu ubytovna není a nebydlí tam nejhorší Romové, tak je to ‚jedna paní povídala‘, ale slyšela jsem, jak to u pana Mitruse chodí,“ sděluje Sandra Suchánková, další z obyvatel ostravského „Beverly Hills“. „Radost z toho ale nemám, protože tu jsou byty, co nestály pár korun. Když vám někdo řekne, že se dolu přistěhuje kupa nepřizpůsobivých, komu by se to líbilo?“ táže se Suchánková.

HOKEJISTÉ: PODEPÍŠEME!

Toho se bojí i vítkovičtí hokejisté Bartošák s Výtiskem. „Člověk chce mít klid, nekupuje si drahý byt, aby mu za plot nastěhovali sociálně slabé obyvatele a měl tu binec nebo hluk, což – co si budeme říkat – to v takových případech takhle dopadá. Nesouhlasíme s tím,“ konstatuje Výtisk, který hodlá petici také podepsat. „Když všichni, tak všichni. Musíme držet za jeden provaz.“

Patrika Bartošáka jsme zastihli na dovolené, i on však po návratu svůj podpis připojí. „Nikdo tu s tím nejsme spokojeni. Pokud by ta situace opravdu nastala, museli bychom se asi bavit o zaměstnání hlídače a nějak to řešit. Byty tady mají určitou hodnotu. Chci, aby si můj byt udržel svou kupní cenu a hlavně aby tady bylo bezpečno,“ zdůrazňuje účastník letošních Olympijských her v Koreji.

Sám Rostislav Mitrus se k této své investici veřejně nevyjádřil. U něj doma a zároveň v sídle firmy Mitrustav jsme jej nezastihli a jiný kontakt přímo na něj či firmu neexistuje. Kontaktu předaného jeho pracovníkům dosud sám také nevyužil.

V průběhu týdne se zaměříme na zajímavý vývoj u dalších pochybných investic tohoto podnikatele ve Slezské Ostravě.

Fotogalerie: Ostravské ubytovny