V Česku v polovině letošního roku klesla průměrná cena bytů o 1,4 procenta na 90 900 korun za metr čtvereční. Nejvíce ve Zlíně (o 8,6 %), v Ostravě je však trend zcela opačný. Po Pardubicích (10,6 %) a Jihlavě (7,5 %) v ní ceny bytů naopak nejvíce vzrostly – o 7,1 %. Co je pro někoho zhodnocení majetku, je pro jiného jen zvětšení příkopu v cestě za vlastním bydlením.

Vyplývá to z nejnovějších dat žebříčku Real Index platných ke druhému kvartálu letošního roku, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte.

Demolice, výstavba, rekonstrukce, byty, Lipový dvůr, Ostrava-Vítkovice, 25. 9. 2023
VIDEO: Vyhlášená lokalita mění tvář. Z hromady sutin v Ostravě vzniká nová čtvrť

Proč je trend v Ostravě opačný? Jedním z důvodů růstu cen bytů je jejich předchozí pokles na začátku roku, který se v polovině roku vyrovnal, navíc trh byl na přelomu roku méně aktivní a došlo k podprůměrnému počtu prodejů bytů. Hlavní důvody jsou ale jiné.

„Na trhu v Ostravě se ve druhém kvartálu tohoto roku projevily transakce v rámci nové výstavby s vyšší cenovou hladinou. Jednalo se sice o menší počet transakcí, avšak s řádově vyšší cenou oproti průměru trhu,“ poukázal na nové developerské projekty ve městě nemovitostní expert Deloitte Petr Hána.

Nové Lauby, stavba, Ostrava, 20. října 2023
Ceny bytů v Ostravě rostou, napříč Českem přitom klesají. Jaké jsou důvody

Lze také očekávat, že trend setrvá. „V Ostravě se aktuálně připravuje prodej a výstavba více nových developerských projektů,“ zmínil pro Deník Hána, co také ovlivnilo ceny bytů v polovině roku.

Realiťák: nové byty jsou pro střední třídu hůře dostupné

Rekonstruovat se má výškový dům v Ostrčilově ulici, v řádů týdnů budou dostavěny Nové Lauby a v plánu je v nejbližších měsících také stavba několika dalších nových bytových domů – ve Vojanově ulici, na nároží Biskupské a Kostelní ulice a také na nároží Nádražní a Českobratrské.


Nahrává se anketa ...

„U novostaveb v Ostravě se jedná spíše o vyšší třídu a vzhledem k cenám u nových bytů je pro střední třídu takové bydlení hůře dostupné,“ zhodnotil pro Deník oblastní ředitel M&M reality Jan Nováček.

Navzdory růstu cen bytů zůstávají nemovitosti v Ostravě nadále mezi nejlevnějšími v zemi. Průměrně zde byty stojí 41 700 korun za metr čtvereční, méně (33 800 korun) je to už jen v Ústí nad Labem. Nejdražší nemovitosti jsou naopak v Praze (114 500 korun za metr čtvereční), Brně (94 300 korun) a Středočeském kraji (74 400 korun).

Ostrava podpoří vznik dalších bytů

Neuspokojivé situace na trhu a celkově nedostatku bytů si je Ostrava vědoma. Více než osmi miliony korun proto přispěje soukromým žadatelům, kteří chtějí proměnit dlouhodobě opuštěné nebytové prostory či neobyvatelné byty. V těchto případech má jít o dostupnější bydlení, než jaké představují velké developerské projekty. Vzniknout má několik desítek bytů.

Ceny nájemního bydlení v Česku rychle rostou, ve třetím čtvrtletí letošního roku se zvýšily průměrně o 4,5 procenta
Nájemní bydlení rychle zdražuje. Ceny pod 10 tisíc jsou jen ve třech městech ČR

„Podpora ve výši 8,1 milionu korun přispěje ke vzniku nových nebo obnovených 40 bytů, které před dotačním programem nebylo možné využívat,“ řekla náměstkyně primátora Ostravy Hana Tichánková.

Osmnáct takových bytů bude obnoveno v centru v Nádražní ulici, dva byty vzniknou v Bohumínské ulici ve Slezské Ostravě, další pak v ulici 28. října v památkové zóně centrálního obvodu. V Hlávkově ulici v Přívozu vzniknou byty z nevyužívaných kancelářských prostor, osm bytů bude opraveno v Halasově ulici ve Vítkovicích. Většina nákladů na renovaci jde za vlastníky.

K TÉMATU

Jaká je cena nájemního bydlení?

Průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení se v České republice pohybuje na 293 korunách (v tomto případě jsou data společnosti Deloitte dostupná už k třetímu kvartálu tohoto roku, pozn. red.). Došlo tak k růstu o 4,6 procenta oproti druhému kvartálu roku.
I v tomto ohledu jsou ceny v regionu mezi vůbec nejnižšími v zemi – na 185 korunách za metr čtvereční. Méně za nájem zaplatí lidé už jen v Karlovarském kraji, a to o pouhou korunu za metr čtvereční. Nejvíce nájemníci v létě zaplatili za metr čtvereční v Praze – průměrně 388 korun.