Pokud jde o bydlení, primátor a jeho náměstci zas tolik nevybočují z řad obyčejných smrtelníků.

Petr Kajnar (ČSSD), primátor

Ironických poznámek i vážně míněných výtek stran svého bydlení si nejvíce „užívá“ primátor Petr Kajnar. Má bydliště dvě. To trvalé je v paneláku v Porubě. V tomto bytě, který nyní nechal zrekonstruovat, žil se svou první manželkou, synem a dcerou.

Před několika lety se však znovu oženil. Jeho druhá žena je lékařka, porodila mu dva chlapce a žije s nimi společně se svými dvěma staršími syny v domě ve Frýdlantu nad Ostravicí. A primátor Kajnar za svou novou rodinou dojíždí.

Loni na jaře ho v Ostravě dokonce vítal billboard umístěný u Místecké ulice. Jeho autoři chtěli upozornit na fakt, že primátor nežije v metropoli, které vládne, ale ve Frýdlantu nad Ostravicí.

„Jeho krok je z hlediska špinavého ovzduší ve městě logický, je ale i správný vůči zdejším lidem nám Ostravakum?“ namítali a vybízeli prvního muže Ostravy, aby bydlel v krajském městě a osobně ukázal, že je Ostrava dobrá adresa.

„Moje žena není ve věku, kdy by jí muž mohl říkat, co bude dělat. Má dům, má čtyři děti, má tam ordinaci ona se kvůli mně stěhovat nebude. Takže, pokud je chci vidět, tak za nimi musím přijet. Byt v Porubě ale stále mám. Cítím se jako Ostravák. Vždyť já tady ve městě trávím čas od osmi od rána do desíti do večera. A to mnohdy i v sobotu. Někdo jezdí o víkendu do hor na chalupu, já tam jedu za ženou a dětmi,“ vysvětluje Kajnar.

#nahled|https://g.denik.cz/57/e2/infografika_bydleni_politici20111020_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/57/e2/infografika_bydleni_politici20111020.jpg|Infografika#

Dalibor Madej (ODS), náměstekprimátora pro životní prostředí

Šestadvacet let bydlí Dalibor Madej s rodinou a rodiči své manželky ve dvougeneračním domku v Třebovicích. Dům je teď obehnán lešením. Madej se totiž pustil do rekonstrukce.

„Nejdřív zatékalo do střechy, pak jsme zjistili, že je třeba vyměnit okna, tak jsme to vzali zgruntu, všechno zateplíme, bude to vypadat úplně jinak,“ popisuje Madej.

Tvrdí, že jde o společnou investici celé rodiny.

„Firma, kterou jsme najali, se divila, proč jim předkládám i doklady, které ani nemusím mít. Říkal jsem jim: Chcete tři razítka, budete jich mít pět. Aby nikdo nemohl nic říct. Však už u nás byla stavební policie na kontrolu,“ říká Madej.

Třebovice jsou podle něj dobrá adresa, ovšem jeho rodina bydlí poblíž Opavské ulice. „Takže si bohužel ,užíváme’ hluku a smradu z kolemjedoucích aut. To mě štve.“

Tomáš Petřík (ODS), náměstek primátora pro finance

Dům v Krásném Poli si náměstek primátora pro finance Tomáš Petřík postavil před jedenácti lety, asi tři roky předtím, než vstoupil do politiky.

„Bydlí se nám tady dobře, jako na vesnici. Když byly děti malé, měli jsme výhodu, že mohly být často na zahradě. Kamarádi mi občas říkají: To ti závidíme, grilovačka na zahradě, to je paráda, to se máš. Jenomže na tohle já vůbec nemám čas, domů chodím večer, moc si toho neužiju,“ tvrdí Petřík.

Práce kolem domu, sekání trávy, a další údržbu má proto u Petříkových na starosti manželka a pomáhají také už odrostlí potomci.

Primátorův náměstek pro finance z legrace rád používá hlášku svého tchána: „Fyzickou práci po mně nechtějte, já patřím do kavárny,“ směje se Petřík.

Martin Štěpánek (ODS), náměstek primátorapro sport a sociální věci

Kdybyste hledali trvalé bydliště primátorova náměstka Martina Štěpánka, narazili byste na domek kousek od Místecké ulice v Hrabůvce. Léta už tam ale nežije. Dům totiž patří Štěpánkovým rodičům a primátorův náměstek tu bydlí jenom papírově.

„Nechtěl jsem ztrácet čas formalitami. Několik let jsem žil i na Dubině, teď asi tak pátým rokem ve věžovém domě v Hrabůvce,“ vysvětlil Štěpánek.

Ve věžáku je spokojený, žádnou změnu v nejbližší době neplánuje.

„Dům má dva vchody, okolo je docela dost zeleně. Třípokojový byt mám ve vlastnictví, sousedé jsou příjemní. Teď nám mění okna. Akorát mi trochu chybí balkon,“ pochvaluje si Štěpánek s tím, že u domu se dá dokonce zaparkovat.

„Ale protože mi několikrát zloději auto vykradli, parkoviště měním,“ podotkl Štěpánek.

(ČSSD), náměstkyně pro zdravotnictví a kulturu

Když se náměstkyně primátora Simona Piperková před čtrnácti lety nastěhovala do dvoupokojového bytu v Porubě, patřícího společnosti RPG, myslela si, že časem si bude moci byt odkoupit.

„Předpokládala jsem, že dojde k prodeji nájemního bytu, tak jak to deklaroval pan Bakala. Bohužel, zůstalo jenom u slibů,"komentuje své bydlení Simona Piperková.

„Komunikace s majitelem je špatná, do našeho domu neinvestoval, až teď nám vyměnili okna. Je mi smutno z toho, když se podívám na sousední družstevní či obecní domy nebo byty v osobním vlastnictví, které vypadají nesrovnatelně lépe. Nebydlí se mi tu dobře," dodává s tím, že se chce přestěhovat.

"Asi si vezmu hypotéku, abych mohla bydlet ve vlastním a rozhodovat o údržbě a opravách podle svého. Zůstanu ale v Porubě. Je to pěkná lokalita, je tu hodně zeleně.“

Jiří Srba (ČSSD), náměstek pro investice

Prostorný třípokojový byt s kuchyní v Jubilejní kolonii v Hrabůvce koupil primátorův investiční náměstek Jiří Srba asi před pěti lety. Se svými sousedy pak vytvořili společenství vlastníků, vzali si úvěr, nechali dům zateplit a zrekonstruovat.

„Jubilejní kolonie je nádherná, cihlový dům má svoje kouzlo a atmosféru. Předtím jsem bydlel na sídlišti na Dubině, to se nedá srovnat. Vnitřní úpravy v bytě jsem si dělal sám,“ popisuje Srba. V bytě žije s přítelkyní.

„Je to tady paráda, za domem je ohromný strom, který v létě příjemně stíní. Pod balkonem mám ořešák, na kterém se zabydlely veverky. Rád je pozoruju, je to příjemný relax. A na ty veverky jsem pyšný,“ zdůrazňuje Srba.

Aleš Boháč (ČSSD), náměstek primátora pro dopravu:

Od svých devatenácti let žije náměstek primátora pro dopravu Aleš Boháč v obecním bytě jedna plus jedna v Radvanicích. Od rodičů sice daleko „neutekl“, protože bydlí o dvě ulice dál než oni, ale poměrně brzy se osamostatnil.

„Už před třemi roky jsem si říkal, že se přestěhuju do většího bytu, ale zatím nám to s přítelkyní stačí. Vyhovuje nám to. Teď navíc nemám čas na nějaké stěhování,“ říká Boháč. Je ze čtyř dětí, byl zvyklý na početnou rodinu.

„Sourozenci se už odstěhovali dávno, mají svoje domy v jiných městech, a tak to vypadá, že se nakonec vrátím k rodičům. Padne to nejspíš na mě, abych se o ně na stáří postaral,“ plánuje Boháč.