VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bydlení v Ostravě: atraktivních pozemků je stále dostatek

/TÉMA DENÍKU/ V Ostravě se rozjela řada developerských projektů, které lidem nabízí lukrativní místa k rodinnému bydlení. Deník přináší výběr lukrativních lokalit k bydlení v moravskoslezské metropoli, přehled jejich cen a faktorů, které je ovlivňují.

25.5.2015 7
SDÍLEJ:

Foto: Infografika Deníku

Inženýrské sítě, dostupnost městské hromadné dopravy a občanská vybavenost. To jsou faktory, které při výběru pozemku a stanovování jeho ceny hrají hlavní roli. Pohled odborníků na to, zda je v Ostravě dostatečný počet lukrativních míst k rodinné zástavbě, se ale liší. „Obecně platí, že opravdu atraktivních pozemků je v celé Ostravě velmi málo," řekl majitel realitní kanceláře Victoria Corporation Václav Štolba.

Podle hlavního architekta města Cyrila Vltavského je ale na území města nespočet ploch jak pro městskou zástavbu ve formě proluk, tak i zcela nových lokalit pro městské domy. „Rodinná zástavba je orientována spíše do menších městských obvodů, jako jsou například Stará Bělá nebo Krásné Pole. Pozemky ale disponují, byť v omezené míře, třeba Ostrava-Jih nebo Poruba. Nová a podle mě i zajímavá výstavba se připravuje například v Os-travě-Výškovicích. Ta nabídne výhled na chráněnou krajinnou oblast kolem Odry," uvedl Cyril Vltavský.

Co ovlivňuje ceny pozemků?Odpovídá majitel realitní kanceláře Victoria Corporation Václav Štolba: 

>
 Inženýrské sítě lidé mají často za to, že pozemek má sítě na své hranici, teprve později zjišťují, že je kapacita poddimenzována, a mohou tedy očekávat významné investice do přivedení nových sítí. Ty jsou vždy na vlastní náklady

>
 Dostupnost hromadné dopravy ta by se měla nacházet v pochůzkové vzdálenosti

> Městská infrastruktura obchody, vzdělávání, služby 
> Umístění s ohledem na pozice světových stran příjezd k pozemku, západ či východ slunce, stínění jinými nemovitostmi a stromy, výhled do krajiny

Výborná dostupnost

To, že se jedná o zajímavý developerský projekt, potvrdil také Václav Štolba. „Nové stavební parcely ve Výškovicích vznikají v Proskovické ulici směrem na Starou Bělou. Vzhledem k jejich výborné dostupnosti je o ně mezi lidmi velký zájem," podotkl majitel Victoria Corporation.

Připravováno tam je 37 pozemků pro výstavbu rodinných domů. V současné době se staví inženýrské sítě a komunikace.

„Dokončeny by měly být v průběhu června, kdy budou zkolaudovány. Výstavbu rodinných domů si zájemci budou organizovat sami. Pozemky budou o velikosti od 800 do 1200 metrů čtverečních. Některé z nich jsou už nyní prodány, další jsou rezervovány. Cena je 1950 korun za metr čtvereční. Je to běžná cena vzhledem k dané lokalitě. Dostupná je tu městská hromadná doprava, autobusová zastávka je v těsné blízkosti, patnáct minut pěšky je to k tramvajové zastávce. Deset minut pěšky je vzdálená mateřská a základní škola, obchody, sportoviště i zdravotní středisko," uvedl Jan Schmejkal ze společnosti Podolí Development, která je developerem stavby.

Velmi dobrá je podle něj také dostupnost do Beskyd a na Letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nízkoenergetické domy

Téměř třicet nových řadových domů vyrostlo v Ostravě-Hošťálkovicích. V těsné blízkosti vysílače. Staví je společnost bau32. „Nabízíme tři typy domů. Dva typy jsou s garážemi a jeden s garážovým stáním. Jejich užitná plocha se pohybuje od 106 až po 138 metrů čtverečních. Jejich součástí je samozřejmě také pozemek. Tato lokalita se vyznačuje velmi dobrou infrastrukturou a občanskou vybaveností. V blízkosti je nově zrekonstruovaná škola, dětské i fotbalové hřiště. Autobusová zastávka MHD linky číslo 34 se nachází přímo na hranici pozemku projektu," popsal majitel firmy bau32 Libor Křivánek.

Moderní jednopodlažní nízkoenergetické domy v uspořádání 4+KK se v současné době staví také na úbočí kopce Landek v docházkové vzdálenosti centra městského obvodu Ostrava-Petřkovice.

„Předpokládáme, že domy budeme prodávat za cenu kolem 3,5 milionu korun, včetně DPH, pozemku a garáže. S prodejem jsme prozatím nezačali, lidé se ale na domy hodně ptají. Domy mají zhruba 110 metrů čtverečních podlahové plochy s plochou střechou a terasou, bude jich 26 s pozemky okolo šesti set metrů čtverečních. Počítáme s tím, že měsíční náklady na energie by neměly překročit tři tisíce korun," uvedl Alan Jancik z JTA-Holding.

Kvalitní bydlení? Předpoklad dobře fungujícího města

Přemýšlíte o pořízení pozemku nebo rodinného domu v Ostravě? Teď je ten správný čas na jeho koupi. Úrokové sazby hypoték jsou na svém historickém minimu.

Od příštího roku se navíc v souvislosti se změnou zákona o dani z přidané hodnoty prodraží koupě pozemků.

Deník přináší výběr lukrativních lokalit k bydlení v moravskoslezské metropoli, přehled jejich cen a faktorů, které je ovlivňují:

Infografika Deníku
*Pro zvětšení obrázku na něj klikněte

Chcete koupit pozemek? Neotálejte, příští rok se prodraží

Od 1. ledna 2016 dojde ke změně zákona o dani z přidané hodnoty, která rozšíří okruh pozemků podléhajících zdanění. „Nově budou zdaněny i pozemky, na kterých má být zhotovena stavba pevně spojená se zemí, a které již byly či jsou dotčeny zahájením stavebních prací nebo souvisejících správních úkonů, popřípadě ty, v jejichž okolí byly či jsou prováděny stavební práce za účelem zhotovení stavby. Z tohoto zjednodušeného pohledu lze každému zájemci o stavební pozemek pro výstavbu rodinného domu doporučit, aby realizoval nákup pozemku do konce roku 2015, pokud má možnost provést tento nákup ještě bez daně z přidané hodnoty. Osvobozen od daně z přidané hodnoty bude od 1. ledna 2016 pouze převod pozemku, který netvoří funkční celek se stavbou a který současně není stavebním pozemkem," vysvětlil daňový specialista ze společnosti ABC Taxes Radislav Tkáč.

Úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu

2,16 procenta. To je aktuální průměrná výše úrokové sazby hypoték. Podle senior manažera společnosti Broker Consulting Marka Dluhoše se jedná o historické minimum a financování vlastního bydlení ještě nebylo levnější. „Proč je dnes výhodné financovat vlastní bydlení hypotékou? Odpovím třemi důvody: výše úrokových sazeb v současné době se dá hypotéka pořídit i za 1,49 procenta. Mění se také její dostupnost. Dalším důvodem je pokles cen nemovitostí, který přišel ruku v ruce se snížením sazeb. Posledním faktorem je fakt, že se Evropská centrální banka snaží uzákonit zrušení stoprocentních hypoték tedy že by si lidé nemohli pořídit vlastní bydlení bez naspořených peněz," vysvětlil Marek Dluhoš. Doplnil, že počátek hypoték byl velmi pozvolný. Hypotéky byly luxusním zbožím a díky drahému úroku nebyly opravdu pro všechny. „Úrokové sazby začínaly na 14 procentech. Složitý byl i proces jejich vyřízení."

OTÁZKA PRO - Cyrila Vltavského, hlavního architekta města Ostravy:

Které lokality v Ostravě jsou vhodné k zástavbě a rodinnému bydlení a kde by mohly v budoucnosti prostory k nové zástavbě podle územního plánu vzniknout?
Otázka, zda Ostrava disponuje kvalitními plochami pro novou bytovou zástavbu, a pokud ano, zda jich má dostatek, patřila mezi ty zásadní, na které jsme si museli odpovědět již v roce 2010, kdy jsme začali pracovat na novém územním plánu města. Obdobně jsme ověřovali i počet ploch pro podnikání, zeleň, dopravu a podobně. Společně s nimi je totiž kvalitní bydlení jedním ze základních předpokladů dobře fungujícího města. A nejedná se jen o rodinné domy, ale i o kvalitní, citlivou a zajímavou městskou bytovou výstavbu. Takových ploch má Ostrava k dispozici skutečně dostatek.

Na území města je nespočet ploch jak pro městskou zástavbu ve formě proluk, tak i zcela nových lokalit pro městské domy. Co se týká rodinné zástavby, je orientována spíše do menších obvodů, jako jsou Stará Bělá, Krásné Pole a podobně. Ale disponují jí, byť v omezené míře, i takové obvody, jako je třeba Ostrava-Jih nebo Poruba. Je pochopitelné, že největší zájem je o lokality v jižních a západních částech města. Mezi nejvyhledávanější tak patří Krásné Pole, Polanka, Stará a Nová Bělá. Nová a podle mě i zajímavá výstavba se připravuje například ve Výškovicích s výhledem na chráněnou krajinnou oblast kolem Odry, připravuje se výstavba ve Svinově, Hrabové. Mezi zajímavé budou patřit také připravované lokality v Plesné. Takových ploch je na území města skutečně bezpočet, je třeba ale také dodat, že jejich realizace je především v rukou soukromých investorů.

Autor: Martina Koziolová

25.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení