VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Být úslužná, trpělivá, usměvavá a ... splachovací, říká o své práci recepční Eva

/SERIÁL DENÍKU - ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Příjemné vystupování, zdvořilost, úslužnost, úsměv… To jsou jen některé z vlastností, které by měla mít hotelová recepční. Sympatická Eva Peschlová z hotelu Mercure dostala do vínku i spoustu dalších kladných vlastností, které při své práci využívá mimoděk.

8.10.2017
SDÍLEJ:

Shiftleader recepce hotelu Mercure Ostrava Center Eva Peschlová. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Prozraďte, kdy jste se rozhodla, že se stanete recepční? Dá se to nějak datovat?

Zřejmě již na střední škole, kdy ve mně maminka probudila schopnost komunikovat s lidmi při mé tehdejší první „pracovní“ příležitosti na recepci v jejím kadeřnickém salonu. Dodnes jí za to nemohu dostatečně poděkovat.

Získala jste pracovní zkušenosti již někdy předtím?

V době, kdy jsem ještě studovala, jsem docházela na praxi v jednom ostravském hotýlku a zároveň v rámci pracovní stáže jsem na dva měsíce odcestovala do anglického Plymouthu jako pracovnice informačního centra. Po studiu jsem odcestovala do zahraniční, kde jsem přičichla k práci v obrovském hotelu v samotném centru Londýna zde jsem si uvědomila, jaké kouzlo tato místa mají. Na to, jak mohutný tento hotel je, lidé v něm jsou si blíže, než si dokážete představit. Tyto dobrosrdečné osobnosti vytvářely pro mě neuvěřitelnou atmosféru, proto se mi také s těžkým srdcem odcházelo.

Proč zrovna recepční? Nelákala vás přece jen jiná, taková ta typická holčičí povolání?

V této práci se mísí cestování, poznávání, kultury, národnosti a osobnosti vždy jsem byla fascinovaná zahraničním světem a lidmi v něm žijícími. Také proto, že zde performujete (vystupujete) jako „herec“, přizpůsobujete emoce danému hostovi, musíte se vcítit do jeho kůže, abyste pro jeho pohodlí udělali maximum. Ve zkratce: musíte vystoupit ze své komfortní zóny. Což pro mě byla vždy ohromná výzva.

Měla jste nějaký vzor v rodině?

Jednoznačně rodiče. Cílevědomí, pracující lidé, s chutí do života a takovým elánem, že si někdy říkám, zda nejsou mí další sourozenci… Jsem druhá nejstarší ze čtyř sourozenců a dalším vzorem pro mě je starší bratr. Nepopsatelná personalita s velkým srdcem a talentem.

Jaké jsou na tuto práci kladeny požadavky?

Požadují se silná osobnost, ostré lokty a přímost. Jako recepční musíte stát pevně za svým rozhodnutím, ale zároveň dělat i mírné ústupky a být takzvaně „splachovací“. To proto, že mnohdy čelíme situacím, které by si, jak se říká, člověk neměl brát osobně.

Co vás na této práci baví a naopak nebaví?

Užívám si každodenní rozmanitost. Pokaždé jiný host. A také to, že nikdy nezažijete stejný den. Naopak člověk, který je nespokojený, si vždy najde negativa. Kdyby to bylo snadné, dělal by tuto práci každý.

Jak je to s jazyky? Kolik a které ovládáte?

Na prvním místě angličtina to je pochopitelně základ. Angličtinu jsme povinně měli na střední škole, společně s němčinou. Jak jsem již zmínila, po maturitě jsem odjela do zahraničí, přesněji do Londýna. Zde jsem bydlela tři roky a má angličtina dostala absolutně jiný rozměr. A po roce života v Barceloně jsem se rozhodla, že se naučím i španělsky.

Vzděláváte se jazykově neustále?

Každý přijíždějící host nám vždy předá tu svou mluvu a my se adaptujeme, sbíráme další a další slovíčka. Každý den se tedy jazykově rozvíjíme.

Stalo se vám někdy, že jste se prostě nedokázala domluvit?

Vždy je mi tak trochu líto hostů, kteří přijedou a my se s nimi nedokážeme domluvit v jejich rodné řeči, například maďarsky, korejsky… Správný recepční se ale musí umět domluvit i „rukama nohama“. To je také jedna z vlastností, které musíme zvládat být kreativní!

Jaké vlastnosti musí recepční mít?

Je příjemné, pokud je kolektiv pracovníků na recepci rozmanitý, tím myslím povahově. V tomto případě si můžeme vzájemně pomoci a poradit si v komplikovanějších situacích. Recepční musí ovládat správnou mluvu, své emoce, z těch praktičtějších věcí od převlékání postelí až po opravu ovládačů k televizi. Zkrátka vše. A to doslova. Také být vstřícný, poctivý, ochotný a iniciativní. Je to kolektiv lidí, kteří spolupracují, ale zároveň musí umět „hrát sólo“. A nezapomínat na úsměv! Ten odzbrojí i nejzachmuřenějšího hosta…

Popište, jak vypadá váš běžný pracovní den na recepci…

V dopoledních hodinách odhlašujeme hosty z jejich pokojů, zpracováváme e-maily a připravujeme se na příjezdy nových hostů.

Plníme přání a požadavky hostů, připravujeme jejich pokoje, vyřizujeme telefonáty, komunikujeme s jednotlivými odděleními hotelu. Noční směna se zabývá uzávěrkami daného dne a má na starosti celkový chod hotelu přes noc.

Co je na této práci nejtěžší?

V naší branži musíme neustále „dávat“. Nejen zde jsem se však naučila, že co dáte, to se vám mnohonásobně vrátí. A také se udržet vzhůru a při smyslech mezi 3. a 4. hodinou ranní, když máte zrovna noční směnu…

Kromě vystupování musí být recepční patřičně ustrojena. Máte služební oděv, nebo vlastní?

Máme služební oděv, sako, košili a sukni či kalhoty. Jsme čtyřhvězdičkový hotel zaměřující se spíše na business zákazníky, proto je vyžadován formální oděv, vzhled a samozřejmě profesionální vystupování.

Pečujete o sebe? Sportujete kupříkladu?

Tak jako každá žena, i já trávím určitý čas přípravami a rituály. Sportuji často a ráda, běh, spinning, fitness.

Každý potřebuje občas „vypnout“. Jak si nejlépe odpočinete?

Jakýkoliv aktivní odpočinek je pro mě pořádným vydechnutím i po náročném dni. Málokdy mě najdete lenošit jen tak s knížkou.

Čím jste chtěla být jako dítě?

Herečkou nebo letuškou. Mé povolání tyto dvě profese pěkně promísilo, jelikož jako herečka vystupuji každý den na recepci a jako letuška se setkávám s mezinárodní sortou lidí, „směruji“ je k jejich pokojům a starám se o jejich příjemný pobyt na „palubě“ Hotelu Mercure Ostrava.

Jaké povolání si pro sebe nedovedete představit?

Ačkoliv si bez svých kolegů v back office nedokážu představit svůj pracovní den, sedavé zaměstnání v kanceláři a zírání do PC by mě nenaplňovalo tak moc jako neustálé pobíhání za recepcí. Energie, která ve mně proudí, se přeci musí zpracovat.

Dokážete dělat kompromisy?

Rozhodnutí je důležité, a najít kompromis stejně tak. Práce mě naučila, že kompromisy jsou potřeba, a když už víte, jak na to, hrají i na vaši stranu.

Je nějaké heslo, rčení, moudro, kterým se celý život řídíte?

Z těch pracovních: Když chceš poznat člověka, podívej se na jeho práci. Tento citát má opravdu hloubku a kolikrát mě i utvrdil svou pravdivostí. Můj všeobecný a nejoblíbenější je z úryvku knížky The Go-Giver: „The world treats you more or less the way you expect to be treated.“ (V životě jsi odměňován tak, jak si přeješ odměňován být.) Pro mě silný citát, který snad ani nepotřebuje další komentář…

Kdo je Eva Peschlová?
Narodila se v Bílovci 12. února 1993 ve znamení Vodnáře (svobodomyslná a stále v oblacích). Absolvovala Střední školu společného stravování v oboru Služby cestovního ruchu. Pracovala jako baristka v kavárně Coffee Republic v Londýně, recepční v hotelovém fitnesscentru, číšnice Executive Lounge v hotelu Hilton v Londýně a poté odcestovala do Barcelony. Nyní pracuje jako Shiftleader recepce hotelu Mercure Ostrava Center.

Řídí se zdravým selským rozumem a obdivuje osoby, které si pevně stojí za svým rozhodnutím a nenechají se strhnout davem.

Ráda by si udělala kurz spinning instruktora a baristický kurz. Neobejde se bez šálku výborné kávy. Koneckonců kávovar by si vzala i na pustý ostrov.

Dovolenou tráví vždy v pohybu a aktivně, většinou cestuje do Španělska do země olivových olejů a sangrie. Ráda vaří pro přítele.

Říká o sobě, že je pečlivá, empatická a důkladná. Někdy až příliš tvrdohlavá. Žije v malebné vesničce 20 minut od Ostravy v rodinném domě.

Autor: Hana Porebská

8.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Pomocní skladníci SKLADNÍK / SKLADNICE. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: SKLADNÍK/SKLADNICE , , PRACOVNÍ DOBA: směnný provoz - střídání noční, odpolední, ranní v nepřetržitém provozu, 10hod směny , (Noční směny od 0:00 - 10:00hod) – nezbytná časová flexibilita , , Proč pracovat pro nás? Nabízíme… , - práci u úspěšného, prosperujícího a významného zaměstnavatele , - dlouhodobou a stabilní práci se smlouvou na dobu neurčitou , - zajímavé finanční ohodnocení , - širokou řadu možností využití zaměstnaneckých výhod , - možnost odbornostně a profesně růst , , Nabídka pro člověka, který … , - chce pracovat , - je fyzicky zdatný, spolehlivý a práce ho baví , - je trestně bezúhonný , - chce se něco nového naučit , - nevadí mu chladnější prostředí, cca 13-15C , , Co budete dělat? , - připravovat zboží podle objednávek k expedici , - evidovat vychystané zboží , - zajištovat pravidelnou inventuru , , PODÍVEJTE SE NA NÁS: , www.youtube.com – video „Vítej v týmu“ , www.hortim.cz , , Zašlete Váš životopis na email: zamestnani@hortim.cz nebo přijďte vyplnit dotazník na naši pobočku Ostrava Třebovice. , , Hortim-International, spol. s r o. je obchodně - logistická společnost, která se řadí mezi významné importéry a producenty ovoce a zeleniny, zásobující středoevropský trh. Naše týmy jsou aktivní s více jak 800 spolupracovníky.. Pracoviště: Hortim - international, spol. s r. o.-třebovice, Provozní, č.p. 5561, 722 00 Ostrava 22. Informace: Hana Mudráková, +420 543 522 167.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 900 Kč

Svářeči Svářeč/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ostrava, Kontakt osobně úterý a středa od 9 do 11 hod. v místě sídla: 28. října 68/165, Ostrava - Mariánské Hory. Telefonicky úterý a středa od 9 do 11 hod. na č. 608 811 724., , Požadujeme:, - vyučení (obor zámečník), - praxe v oboru, - práce ve výškách, - výborný zdravotní stav, - svářečský průkaz není nutný (možnost dodělání). Pracoviště: Evd spolek cz s.r.o., 28. října, č.p. 68, 709 00 Ostrava 9. Informace: Petro Pyrozhuk, +420 608 811 724.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 14 000 Kč

Úředníci ve skladech Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Palackého 72, Moravská Ostrava, Kontakt e-mailem: hebios@hebios.cz, , Požadujeme ŘP sk. B., Příjem a výdej zboží, skladová evidence.. Pracoviště: Hebios, s.r.o.,, Palackého, č.p. 1094, 702 00 Ostrava 2. Informace: Miroslava Kubatá, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 15 500 Kč

Obsluha jeřábů Jeřábník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: ZamK, Místo výkonu práce: Třebovická 5543/36, Ostrava - Třebovice, Kontakt osobně, telefonicky 596 699 085, e-mailem: eva.nemcova@porfix.cz, , Požadavky:, -Vzdělání v oboru strojírenský nebo jiný technického směru, -Zkouška jeřábníků a vazačů břemen (jeřábnický a vazačský průkaz), -Praxe v obsluze zdvihacích zařízení s nosností 5t, -Znalost předpisů pro zdvihací zařízení, -Znalost provozně - bezpečnostního předpisu pro obsluhu jeřábu, -Znalost příslušné dokumentace, , Náplň práce:, Obsluha mostových elektrických jeřábů s nosností nad 5 000 kg, manipulace a ukládání břemen (ocelových podložek, prázdných ocelových forem, forem se zrající hmotou a hotových pórobetonových tvárnic) na určené místo., , Zaměstnanecké výhody: Zajištění ubytování, příspěvek na stravování.. Pracoviště: Porfix ostrava a.s., Třebovická, č.p. 5543, 722 00 Ostrava 22. Informace: Eva Němcová, +420 596 699 085.


Odstraňování spadlých stromů - Rýmařovsko
6

Region potrápil silný vítr. Hasiči odklízeli stromy a plechy

Jaromír Bosák.

Jaromír Bosák: Nechci skončit jako brontosaurus, kterému se lidé smějí

Plesání v duchu Karibiku v Ostravě

/FOTOGALERIE/ Pestré košile, šortky, sandály… V tom se tančilo v sobotu večer v Martinově na osmadvacátém ročníku Rock And Rollového plesu pořádaného tradičně ostravským hudebním tělesem Rock & Roll Band Marcela Woodmana.

Vítkovice mají nůž na krku. "Pořád se to dá ještě otočit," řekl Bartošák

Čelí bleskovému vyřazení! Hokejisté Vítkovic neuspěli ani ve třetím čtvrtfinálovém utkání play-off extraligy s Kometou Brno, které na jejím ledě podlehli 0:4 a v sérii prohrávají 0:3 na zápasy. Čtvrtý duel se hraje v neděli od 17 hodin opět na jihu Moravy.

MMA: Oktagon 5 oslnil Ostravu. Kralovali domácí borci i Slováci Boráros a Klein

/FOTOGALERIE/ Napětí, krásné souboje a vyprodaná hala. Taková byla MMA show Oktagon 5, která zavítala v sobotu do Ostravy. Na zaplněném zimním stadionu v Porubě vidělo takřka pět tisíc diváků jedenáct skvělých zápasů a dlouho to vypadalo, že ho ovládnou výhradně domácí zápasníci.

Baník je i kvůli spornému verdiktu Patáka zase blíž sestupu

Cesta za záchranou je stále více zahalena mlhou. Fotbalisté Baníku prohráli ve 21. kole HET ligy s pražskou Duklou 1:2. Tým nového trenéra Bohumila Páníka je i nadále v tabulce poslední s alarmující sedmibodovou ztrátou na nejbližšího souseda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT