Na výjezdním zasedání SČMBD se projednávala rovněž koncepce a strategie bytového družstevnictví do roku 2020.

„Miliarda korun letos uvolněná na program Panel byla vyčerpána už v květnu. Program Zelená úsporám stojí už od loňského roku. Počty žádostí a hlavně výše podpor, které měly jít z tohoto programu, zjevně překračují částku, kterou stát na tento program měl. Občas se sice mluví o tom, že by z prodeje dalších emisních povolenek mohlo být otevřeno druhé kolo Zelené úsporám. Já jsem ale u této možnosti dosti skeptický,“ uvedl v Ostravě na výjezdním zasedání SČMBD Vít Vaníček.

Podle něj právě nejistota bytových družstevníků, kteří nevědí, zda stát bude nějakým způsobem podporovat opravy panelových domů, má nepříznivý vliv na zbrzdění tempa oprav.

„V republice je celkem 1,2 milionu bytů v panelových domech. Z toho je zhruba 750 tisíc spravováno bytovými družstvy. Zhruba ve čtvrtině z nich byly zatepleny fasády, vyměněna okna a dá se říci, že byly tyto domy revitalizovány. U těch zbývajících se odhadují prostředky na opravy na 300 až 500 miliard korun. Pokud by se je podařilo revitalizovat v horizontu dvaceti let, považoval bych to za úspěch,“ dodal Vít Vaníček.

Podle něj se řada bytových družstev pouští do oprav i bez výhledu na pomoc od státu. „Příklady třeba z okolních domů, jejichž obyvatelé platí výrazně nižší částky za vytápění a bydlí v pěknějších domech a bytech, jsou silným motivem. Přesto jsme přesvědčeni, že navýšení prostředků do programu Panel (pozn. redakce: stát hradí družstevníkům, kteří si berou půjčky na opravy, část úroků z úvěrů), by tempo oprav určitě zvýšilo,“ doplnil Vaníček. Výjezdní zasedání se konalo první prosincovou středu ve Školicím centru ostravské společnosti Intoza, které nese název Otazník. Jde o první administrativní budovu postavenou v pasivním standardu.

Podle šéfa Intozy Tomáše Závady je cílem, aby Otazník sloužil nejen jako firemní sídlo, ale také k pořádání seminářů, školení a propagaci stávajících a nových technologií v oblasti energetických úspor.