Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ceny bytů v Ostravě klesají, nové přibývají. Kde?

Ostrava /TABULKA CENOVÉHO SROVNÁNÍ/-Před krizí se ceny novostaveb v Ostravě pohybovaly i nad padesátitisícovou hranicí za čtvereční metr. Teď se nové byty nabízejí i o dvacet tisíc korun levněji. Nižší ceny než v Ostravě jsou v republice už jen v Ústí nad Labem.

17.10.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

„Na papíře“ je nových bytů naplánováno v Ostravě dost. Jenže je těžká doba. A tak se do realizace svých projektů developerské společnosti zrovna nehrnou.

„Momentálně není doba v nemovitostech z obchodního pohledu žhavá. Už jsou to dva roky, co ceny stále klesají. To před začátkem ekonomické krize to bylo o něčem jiném. Tehdy lidé cítili jistotu v investicích do nemovitostí,“ říká Rostislav Žďárský ze společnosti Realitymix, která pravidelně porovnává stovky nabídek v každém okresním městě.

I když se na nové byty v Ostravě fronta nestojí, jejich výstavba úplně nezamrzla. „Například proto, že některé společnosti staví takzvaně do zásoby. Protože nemají jiné zakázky, realizují vlastní akce, a tak si vykrývají možné kolize,“ podotkl náměstek ostravského primátora Jiří Srba.

Kromě velkého projektu na Nové Karolině s 240 bytovými jednotkami je mezi těmi mála společnostmi, které se nyní do stavby bytových domů v Ostravě pustily, IMOS Development. Šestašedesát bytů staví ve Slezské Ostravě, přímo nad budovou radnice.

Dvoupokojových je málo

„Trh je hodně tvrdý. Ale když jsme si vyhodnotili všechny plusy našeho projektu, věříme, že budeme úspěšní. Řekli jsme si, že není možné, že by na tom byla Ostrava tak špatně, aby se takové byty neprodaly,“ říká Michal Teper, který má tento projekt na starosti. Sází přitom hlavně na zajímavou cenu, místo, kde byty vyrůstají, i na to, že nabídka nových kvalitních dvojpokojových bytů v Ostravě je v současnosti malá.

Před krizí totiž developerské společnosti stavěly hodně třípokojové byty. Z těch jsou ale nyní ležáky. Pokud se budete večer procházet kolem některých domů dokončených v minulých letech, svítit se bude jen v málo oknech. Řada bytů totiž čeká na své obyvatele. „Před krizí se developerské společnosti zaměřovaly na velké byty, ty je nyní problém udat. Přitom vzhledem k demografickému vývoji, ale také z důvodů, že hodně lidí žije single, bez partnera, případně bez dětí, jsou žádané hlavně dvoupokojové byty,“ podotkl Pavel Bednář z Ostravské univerzity, který zpracovává analýzy trhu s byty.

Byt v novostavbě v Ostravě si lidé mohou nyní koupit za cenu kolem třiceti tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena bytu v Ostravě je podle Realitymix.cz 17 179 korun za čtvereční metr. Je to o čtrnáct procent méně než před rokem. Vůbec nejlevnější byt je v současnosti možné sehnat v Ústí nad Labem. Ostrava je hned druhá od konce.

#nahled|https://g.denik.cz/57/a7/tabulka_byty20111017_ova_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/57/a7/tabulka_byty20111017_ova.jpg|Tabulka#

Co se nyní staví a co plánuje v Ostravě?

MORAVSKÁ OSTRAVA A PŘÍVOZ: Nejvíc bytů roste v centru
Centrum Ostravy je z pohledu nové bytové výstavby pro investory nejzajímavější. Za posledních pár let zde vzniklo hned několik nových bytových domů a další se stavějí. Ne všechny byty, jejichž pořizovací cena je mnohdy poměrně vysoká, se však daří také úspěšně prodávat.

„Za poslední dobu byly v centrálním obvodu postaveny rezidence Podkova a později Améba v Komenského sadech, první má jednapadesát bytů, druhá čtyřicet. Dále pak byly dokončeny projekty Ostravská brána se šestatřiceti byty a Vítězná Ostrava se čtyřiadvaceti byty,“ přiblížila mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Bez konkurence co se týká rozsahu je pak v rámci celé Ostravy bytový dům, který se staví na Nové Karolině. Bude mít přes dvě stě čtyřicet bytů, které budou dokončeny na jaře příštího roku. Díky ceně na hranici třiceti tisíc korun za metr čtvereční je o tyto byty v lukrativní lokalitě údajně solidní zájem.
Zahájena už byla taky stavba italského projektu Casa sul Fiume v Biskupské ulici u řeky Ostravice. V přízemí by měly být obchodní prostory, o patro výš kanceláře a nahoře pak hlavně menší byty do velikosti čtyřicet metrů čtverečních. Stavba by měla být dokončena na podzim příštího roku.
PORUBA: V Porubě se s výstavbou počítá hlavně v prolukách
Poruba je podle místostarosty obvodu Petra Jedličky vyhledávanou a oblíbenou lokalitou k bydlení. „Od toho se také odvíjí zájem investorů uskutečňovat své projekty v oblasti bytové výstavby právě v našem městském obvodu. Vzhledem k zastavěnosti Poruby však nezbývá příliš mnoho lokalit, kde by mohly bytové domy vyrůst. Nechceme zahušťovat zelené plochy, které dávají Porubě charakteristický ráz. Za vhodnější považujeme výstavbu v prolukách mezi obytnými komplexy,“ upřesnil Jedlička.

Každý projekt je podle něj pečlivě posuzován nejen z hlediska vhodnosti umístění, přihlíží se také k případnému dopravnímu zatížení a architektonickému přínosu. „V Porubě tedy nemůžeme hovořit o hromadné výstavbě, soukromí investoři zde staví pouze jednotlivé bytové domy. V současné době například v ulici Spartakovců. Záměry výstavby bytových domů byly schváleny také v lokalitách Polské a Opavské ulice. Záleží pouze na investorech, zda je budou realizovat,“ dodal místostarosta Jedlička.
SLEZSKÁ OSTRAVA: Nad radnicí ve Slezské se pilně staví
Jedno z mála míst, kde se čerstvě začaly stavět bytové domy, je v ulici U staré elektrárny ve Slezské Ostravě. Přímo nad radnicí na Gagarinově náměstí. Z plochy sedm tisíc čtverečních metrů bude zastavěna necelá polovina, zbytek bude tvořit zeleň a odpočinkové plochy. „Z celkových šestašedesáti bytových jednotek nyní stavíme prvních dvaadvacet. Hotovy budou příští rok v létě,“ uvedl za investora Michal Teper, který má projekt na starosti.

Naopak výstavba viladomů s celkem třiašedesáti byty v nedaleké ulici Na Františkově stále stojí. Už zhruba tři roky jsou tam dokončené základy s podzemními garážemi. Poté ale dělníci stavbu opustili. Stavbu sice přebral nový investor, společnost Trikaya, práce ale dosud neobnovil. Bytových komplexů se na Hladnovském kopci a v okolí plánuje více. Ale ani ty, které byly postaveny v minulých letech, ještě nejsou zcela naplněny.

OSTRAVA-JIH: I na Jihu rostou nové domy
V Ostravě-Jihu rostou nové domy například v ulici Provaznické v části Hrabůvka. Čerstvě do vlastnictví tam získal dvaadvacet nových bytů také městský obvod Ostrava-Jih. „Dům byl zkoulaudován v září a právě minulý týden jsme se stali jeho vlastníky,“ upřesnil mluvčí obvodu Michael Kutty.

MARIÁNSKÉ HORY A HULVÁKY: V Mariánkách a Vítkovicích jsou projekty v přípravách
V Mariánských Horách a Hulvákách podle starostky Liany Janáčkové v nejbližší době nepřibudou žádné nové obecní byty. V obvodu se ale chystá stavět soukromý španělský investor.

„Mělo by jít o zhruba dvě stě bytů v pěti blocích postavených blízko budovy radnice. Už bylo vydáno stavební povolení a stavba by měla být zahájena v roce 2012, nejpozději 2013,“ uvedla starostka Mariánských Hor Liana Janáčková.

VÍTKOVICE: Vítkovice nestaví ale opravují
Ve Vítkovicích se v současné době opravuje řada starších domů, výstavba nových ale zamrzla. Italská společnost Carol IV., která na náměstí Jiřího z Poděbrad plánovala postavit zajímavý bytový komplex, svůj záměr zatím odložila. „Požádali nás o dvouletý odklad. Jejich zájem pořád trvá, už do toho investovali nemalé prostředky. Čekají ale, jak se vyvine situace na trhu,“ uvedl starosta Vítkovic Petr Dlabal.

Italská společnost už vlastní sousední pozemek, městský na náměstí měla možnost odkoupit, jakmile prostaví sedmdesát procent plánovaných investic. „Chceme si tak pohlídat to, co vznikne v současnosti na nejcennějším pozemku ve Vítkovicích,“ vysvětlil Dlabal.

Autor: Iva Havlíčková

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
23

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení