Takový razantní skok nenajdete nikde jinde v republice. Ceny bytů v některých městech Moravskoslezského kraje se za poslední rok takřka zdvojnásobily. Ačkoliv by mělo bydlení v následujících letech podražovat už jen mírnějším tempem, levnou záležitostí jako dříve už tady nebude nikdy.

Lidé, hledající nové bydlení, tak vybírají své úspory a uzavírají hypotéky. Mnohdy však už raději než drahý byt kupují parcely či rovnou starší domky, které je vyjdou na srovnatelnou cenu jako třípokoják. Do pronájmu se pak hrnou spíše cizinci a manažeři.

Lidi táhne vyšší standard

Co je důvodem tohoto enormního růstu cen? „Určitě se v něm odráží plánované dostavění dálnice, čímž se tento kraj stává velmi lukrativním také pro investory. Důkazem toho už je například příchod Hyundaie a jeho dalších subdodavatelů,“ vysvětluje Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Stavba automobilky v Nošovicích má podle něj na rostoucí cenu bytů velký vliv. Poptávka po bydlení v Moravskoslezském kraji stoupá ve srovnání s ostatními kraji i díky tomu, že zdejší region má co nabídnout. „Obyvatelé tady totiž snadno naleznou vše, co patří k vyššímu standardu žití. Tedy kvalitní školství, atraktivní pracovní příležitosti a také hezká a klidná místa pro odpočinek,“ říká dále Illetško.

Raději než byt rodinný dům?

Ve většině měst regionu je nabídka bytů prozatím dostačující. Z čeho vybírat nemají pouze lidé toužící po bydlení v Opavě, kde i přes vysoké ceny poptávka výrazně převyšuje nabídku. Ačkoliv drahé bydlení nabízí i Ostrava, trh s byty je zde stále pestrý a zvyšující zájem se daří uspokojovat.

Největší poptávka je po bytech 1+1 vzhledem k lepší finanční dostupnosti a možnosti dalšího pronajmutí. Rodiny s dětmi se pak zajímají o byty velikostí 2+1 a 3+1.

„Ceny bytů už začínají být tak vysoké, že mnoho lidí začíná volit spíše variantu výstavby rodinného domku. Z toho důvodu je zvýšený zájem také o pozemky. Nebo také starší domky,“ hodnotí současnou situaci zaměstnankyně ERA reality, která nechtěla být jmenována.

Hypotéky vedou nad pronájmy

Vzhledem k dobrým podmínkám dnes lidé při hledání bydlení upřednostňují hypotéky. Měsíční splátky jsou mnohdy stejné či dokonce nižší než platby za pronájem. A člověk navíc bydlí ve svém.

„Co se týče pronájmů, ty jsou výhodné zejména pro lidi s přechodným bydlištěm nebo pro cizince, kteří hypotéku nemohou získat, či jen s velkými obtížemi. Pronájmy jsou vyhledávány například manažery a zaměstnanci firem vyslanými třeba do Ostravy za prací,“ míní Petr Illetško, šéf největší tuzemské realitní kanceláře.

Otázku, zda zvolit pronájem nebo koupi bytu, řeší nyní také Šárka Volná z Ostravy. „S manželem a dcerou bydlíme v nájemním bytě, ale časem bychom chtěli něco našeho, a tak se občas po cenách bytů dívám. A jsem celkem v šoku z toho, jak to jde rychle nahoru,“ říká dvaatřicetiletá žena a pokračuje: „Když stál byt 3+1 před dvěma lety 600 tisíc, tak teď se jeho cena přehoupla přes milion. Takže bez hypotéky se už v dnešní době člověk určitě neobejde.“

Nejvíc láká Opava, nejméně Bruntál

Za poslední rok se ceny menších bytů zdvojnásobily. U větších došlo také k podstatnému nárůstu. Do budoucna už sice nepůjdou nahoru tak závratně, ale rozhodně zatím nedosáhly cenového stropu.

Opava - Nedostatek bytů a vysoká kvalita bydlení v Opavě vyhnaly ceny do závratných výšek. Jsou často vyšší než v Ostravě. Blíží se už však cenovému stropu, a nepočítá se tedy s nějakým dalším výraznějším růstem.

Frýdek-Místek - Vzhledem k dobré poloze na spojnici mezi Ostravou a Beskydami, která je navíc podpořena skvělou pozicí poblíž Nošovic, došlo za poslední rok k výraznému růstu cen. Ceny bytů a pozemků se zdvojnásobily, a i když v mírnějším tempu, přesto porostou i dále.

Nový Jičín - Nabídka v této lokalitě není stejně jako u Opavy velká. Ceny bytů vzhledem k větší vzdálenosti od Ostravy ale nejsou tak vysoké a také nestoupají tak rychle. Neočekávají se zde nějaké rapidní změny cen ani do budoucna.

Havířov - Zajímavá lokalita, kde je poptávka větší než nabídka. Přesto se tady ceny bytů drží na nižší úrovní než v předchozích městech. Cena třípokojového bytu zde vzrostla oproti loňskému roku zhruba polovinu, a takovýto nárůst se dá očekávat i pro další rok.

Karviná - Lokalita, o kterou je menší zájem. Díky tomu si zde drží byty nižší cenu, která ani do budoucna nebude nijak závratně stoupat.

Bruntál - Kupující dávají přednost dobré dostupnosti do práce nežli čistšímu ovzduší, které Bruntálsko nabízí. Ceny zde se tak stále drží na hranici minima. A do budoucna určitě výrazně neporostou. (map)

Chaty pod milion jsou prodané hned

Klid, pohoda, odpočinek. Tyto a další důvody lákají mnoho lidí ke koupi chaty. Ačkoliv i ceny objektů sloužících k rekreačním účelům rostou, poptávka po nich pořád převyšuje nabídku. Hitem poslední doby se stávají i nové apartmány v turisticky atraktivních lokalitách. Jsou dražší, ale zase kolem nich není tolik práce.

„Zájemců je pořád více, než nabízených chat. I když i tyto nemovitosti za poslední dobu podražily, nebylo to tak rapidní jako u bytů,“ sdělil Jaroslav Kupka z RH Reality a dále doplnil: „Lidé spíše než lokalitu upřednostňují dobrou dostupnost, a také to, zda jsou k chatě zavedeny inženýrské sítě. Beskydy a Jeseníky jsou oblíbené pořád.“ Vlastislav Bošátek, makléř realitní společnosti Sting, nabízí k prodeji rekreační objekty nacházející se v blízkém okolí Ostravy.

Lidé podle něj mají největší zájem o chatky ve Vřesině či Krásném Poli. „Poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku. Chata, jejíž pořizovací cena se pohybuje pod milion korun, je prodaná doslova hned,“ uvedl Bošátek a i on dodal, že podstatným faktorem ovlivňujícím prodej chat je jejich dostupnost a vybavenost.

Bezstarostná chata. Tak vnímají lidé nové apartmány, které jako houby po dešti rostou v atraktivní podhorské lokalitě Čeladná. „Dvě třetiny lidí kupují nové apartmány k účelům rekreace. Je to pro ně ideální řešení víkendového bydlení, a také výhodná investice do budoucna,“ sdělil Jakub Bernady, spolumajitel společnosti Conti Real Čeladná, která jeden apartmánový dům právě dokončuje a další se chystá začít stavět. „Byty před dokončením jsou kompletně vyprodané. Ty, které teprve začnou růst, jsou pak prodané z poloviny,“ dodal Bernady. (map)