Mariánské Hory a Hulváky přišly s nápadem postavit na místě bývalého hulváckého koupaliště termopark a centrum pro volnočasové aktivity.

Centrum pro odpočinek

Ruiny hulváckého koupaliště byly v posledních pěti letech rájem bezdomovců a zlodějů. V roce 2010 proto byly zbytky budov srovnány se zemí. Areál leží od té doby ladem. To by se ale mohlo změnit.

Mariánské Hory a Hulváky přišly s nápadem postavit tady opět centrum pro odpočinek. Využít by chtěly teplých minerálních vod, které se nachází nad vrstvami vytěženého uhlí na několika místech Ostravy.

„Pracovně jsme naše snažení nazvali Thermopark Hulváky. Nestavíme koupaliště ani nechceme konkurovat aquaparkům. Počítáme s několika bazénky naplněnými jodobromitou vodou. Základní myšlenkou je vytvořit sportovní, rekreační a oddechový komplex, které by mohla využít co nejširší skupina lidí," přiblížila projekt starostka Mariánských Hor Liana Janáčková.

V areálu bývalého hulváckého koupaliště se v posledních letech nic neděje. Obvod přišel s plánem na vybudování centra pro volnočasové aktivity.

Spojí areál s Benátkami?

Obvod chce projekt představit městu, které je vlastníkem pozemků, a má tak hlavní slovo v tom, co se bude s plochou na Hulváckém kopci dít. „Nebráníme se iniciativě obvodu. Také město má zájem z této lokality vybudovat místo, které bude sloužit k volnočasovým aktivitám Ostravanů. Zatím jsme nebyli seznámeni s projektem mariánskohorské radnice, nemůžeme se tak k jeho jednotlivým bodům vyjádřit," sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že město by rádo spojilo areál bývalého koupaliště s areálem Benátky. „Rada města postupně zváží i další projekty," doplnila Vojkovská.

S tím ostatně počítá i projekt Mariánských Hor. „Do budoucna by to určitě bylo možné. Navržený areál by měl přesáhnout hranice obvodu přes Plzeňskou ulici směrem k nivám Nové Vsi," doplnila Liana Janáčková.

Novinky

Vedle termoparku by nový areál měl nabídnout i řadu dalších aktivit.

„V areálu by měly vzniknout dva okruhy o délce 3,7 kilometru a 1,45 kilometru, které by sloužily nejen pro pěší, ale i pro cyklisty a bruslaře, a menší okruh v zimě i pro běžkaře. Součástí areálu by byla i víceúčelová hřiště, hlavní budova s tělocvičnou nebo šatny, sociální zázemí, restaurace a půjčovna sportovních potřeb," vyjmenoval místostarosta Mariánských Hor Jiří Jezerský s tím, že realizace celého projektu, jehož autorem je Jaromír Pokorný, by stála dvě stě milionů korun.

„Pokud město Ostrava případně nezíská dotaci z Evropské unie a nevloží do projektu peníze ze svého rozpočtu, nebráníme se tomu, aby se projektu ujal soukromý sektor," doplnil Jezerský.

Jak šel čas v areálu koupaliště

Koupaliště na Hulváckém kopci, které bylo ve svých počátcích jediné v Ostravě, fungovalo od třicátých let minulého století až do roku 2000. Pak postupně chátralo, protože se nenašel nikdo, kdo by jej provozoval.

V roce 2009 koupaliště získalo do svého majetku město Ostrava, zaplatilo správci konkurzní podstaty, soukromé společnosti EMI, téměř pět milionů korun. Právě městský obvod se totiž v minulosti areálem hulváckého koupaliště zaručil za půjčku, kterou si firma EMI, jež koupaliště několik let provozovala, vzala u zkrachovalé Moravia Banky. Poté ruiny koupaliště nechalo město zbourat. Poslední části rozpadlých budov zmizely v roce 2010. Město do areálu investovalo podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské už patnáct milionů korun.