Výskyt ptactva v okolí hrušovské skládky komunálního odpadu není výjimka. Mnohdy přímo nad ní létají doslova v hejnech. Častokrát jsou to racci, výjimečně volavky, tradičně však také čápi. Když se nabaští, odlétají potravu trávit na nedaleké sloupy s pouličním osvětlením kolem dálnice.

Čápi si oblíbili dálniční sloupy veřejného osvětlení v ostravské části D1 poblíž hrušovské skládky. Červen 2022.
OBRAZEM: Čí je dálnice? Naše! Čapí hlídky v Ostravě baví řidiče

K vidění byli také během uplynulého víkendu, kdy jich na lampách postávalo nejméně sedmdesát. Jen výjimečně se v obsazeném úseku našla volná lampa, nebo naopak taková, kde by seděli čápi dva. V drtivé většině platila úměra – jedna lampa, jeden čáp.

„Čápi se na skládce tuhého komunálního odpadu v Hrušově zdržují vždy hned od příletu z teplých krajin, tedy od dubna, května, až do odletu na konci léta,“ řekla Deníku mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová s tím, že je ke skládce přitahuje snadno dosažitelná potrava.

Auto v centru Ostravy připomíná popelnici.
Příběh zaneřáděného auta v centru Ostravy má pokračování. Řešení se blíží

„Do směsného komunálního odpadu lidé vyhazují poměrně velké množství zbytků potravin. Čápy nemáme spočítané, ale odhadem se jich na skládce a v okolí momentálně vyskytuje okolo osmdesáti,“ potvrdila počty. Další čápi totiž  sedávají jako solitéři i v Bohumínské ulici směrem ke křižovatce s Muglinovskou.