DENÍK ZAUJALO

Žižkova, Kulturní, Plovárenská, Daňkova či Šimonova. To jsou některé ulice v Ostravě-Hrušově. Názvy zůstaly, ale lidé na nich nebydlí. Z této části Hrušova se vystěhovali původní obyvatelé po ničivých povodních v roce 1997.

Oblast vpravo od ulice Bohumínské v sousedství bývalé chemičky teď vypadá trochu strašidelně. Z většiny domů zůstaly jen ruiny, ty, které ještě stojí, mají vybitá okna a jejich fasády opadávají. Povrch ulic se drolí. Co chvíli se u kraje kupí černá skládka. Je pak nečekané, když při projíždění velkého území křížem krážem návštěvník narazí na obydlený dům.

Obrázek, který si člověk může udělat z vyprávění lidí, kteří tuto část města znali z dřívějška, je úplně jiný. „Byla to živá čtvrť, například z jedné strany Fučíkova náměstí byl obchod s potravinami, z druhé textil. Kousek dál byla úplně perfektní cukrárna, naproti železářství, nedaleko výborné maso-uzeniny. U kurtů pak byl kulturní dům, kam jsem chodila jako malá přednášet,“ vzpomíná Miriam Prokešová, která do Hrušova chodila do školy.

Vrátí se podle Vás dodolní části Hrušova život?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Hrušov jako celek byla tehdy výstavní čtvrť, kde bylo všechno pěkně pohromadě včetně škol či kina. Na jeho devastaci se podepsalo více vlivů – utrpěla například vybudováním ulice Bohumínské, která ji přeťala na dvě části. „Povodeň v roce 1997 tomu dala poslední kapku,“ míní Prokešová. Dolní část za železničními kolejemi voda zničila natolik, že už se domy nevyplatilo spravovat, a tak se postupně proměnila na čtvrť duchů.

Jaká je její budoucnost? Podle představ města by se do ní měl život vrátit. I když s výstavbou obytných domů se nepočítá. Město tam má v plánu vybudovat rozvojovou zónu, kam by se mohla nastěhovat například lehká výroba. „Finální funkce pro tuto plochu ale zatím není stanovena,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Pozemky v Hrušově vykupuje město už posledních deset let. Každý rok do toho investuje několik milionů korun. Postupně chce plochu scelit, poté ji navýšit o tři metry, upravit a nabídnout firmám.

V současné době vlastní město Ostrava asi pětapadesát procent území, stát dvě procenta, šestadvacet procent společnost RPG RE Land, která na přípravě zóny s městem spolupracuje. Zbylé pozemky stále patří soukromým osobám či firmám, od nichž je chce město získat. „Výkupy by snad mohly být hotovy v průběhu příštího roku, aby mohla být následně započata asanace celého území,“ doplnila Vojkovská.