Se samcem Sohanem se už Kiba pářila a chovatelé s napětím čekají, jestli se březost samice potvrdí.

Při troše štěstí z nich mohou být rodiče za asi tři měsíce. „Byl by to velký úspěch. Je velmi potřebné, aby v Evropě přibyl další pár takových geneticky cenných lvů, který se bude rozmnožovat,“ říká hlavní zoolog ostravské zoo Jiří Novák.

Původní samice Asha tvořila se Sohanem harmonický pár. V ostravské zoo byli oba po doporučení koordinátora záchranného programu od roku 2006.

„Bylo to krásné. Viděla jsem, jak samice samce hladí tlapami. Vypadalo to, že se velmi milují,“ sdělila pravidelná návštěvnice zoo Jolana Hejnicová. Potomky na svět ale Asha nepřivedla. Když obě zvířata přijeli vyšetřit odborníci z pracoviště pro výzkum zvířat v Berlíně, zjistili, že je Asha neplodná. Sonografické vyšetření odhalilo cysty, které se nedají operovat.

„Naopak samec je velmi plodný. Nevíme sice v tuto chvíli, jestli je v pořádku jeho nová partnerka, ale byla by to pekelná smůla, kdyby to i napodruhé nevyšlo,“ podotýká Novák.

Odborníci ze zoologické zahrady doufali, že se jim podaří spojit všechny tři lvy dohromady. A první týden to vypadalo velmi nadějně.

„Samec Sohan nám strašně pomáhal a sjednal si ve skupině pořádek. Pak se ale stalo něco, s čím jsme nepočítali. Zaznamenali jsme chování, které svědčilo pro nějaké pohyby v hormonálních hladinách u obou samic, které lidské smysly nejsou schopny vnímat. Asha se chovala jako v říji, což by ale přišlo o měsíc dříve. Nervozita se vystupňovala a samice se popraly. Museli jsme je rozehnat. Starší samice je o třetinu větší a asi by to pro mladou Kibu nedopadlo dobře,“ sdělil Novák.

Když se holky nesmíří…

V podobných situacích se občas stává, že původní samice je natolik dominantní, že se nesmíří s příchodem nové lvice a může ji při potyčce lehce zabít. „Takových případů bylo zaznamenáno v zoo ve světě u velkých koček mnoho. Odehraje se to tak rychle, že chovatelé nemají šanci zasáhnout,“ vysvětlil Novák.

I když do spojování lvů vložili ošetřovatelé velké úsilí a ve dne v noci je hlídali, nervozita mezi nimi byla stále velká. Když po pár dnech zaznamenali změnu chování v celé skupině, rozhodli se Ashu oddělit. A skutečně se tři dny nato ukázalo, že Kiba je v říji a Sohan se s ní začal pářit.

Pro Ashu, která je nyní v samostatném výběhu, se tak musí chovatelé pokusit najít nový domov. Budou ve spojení s koordinátorem chovu lvů indických ve Velké Británii. Prostory pro lvy nebývají v zoologických zahradách tak velké, aby stačily pro dvě oddělené smečky lvů, zvláště při narození mláďat. „Asha však nese rozdělení překvapivě dobře, alespoň navenek. Tváří se, jako by se nechumelilo. Teď máme tři měsíce na to, abychom se situaci pokusili vyřešit,“ informoval Novák.

Zoo Ostrava je v rozmnožování šelem velmi úspěšná podařil se jí odchov například pardála obláčkového, tygrů ussurijských či levhartů cejlonských. V minulosti odchovala i lvy, ale šlo o lvy hybridní, křížence. „Pouze chov záložních přírodních populací ohrožených druhů v lidské péči je pojistkou pro případ vyhynutí zvířat ve volné přírodě a jedním z hlavních cílů zoologických zahrad,“ uzavřel Novák. Lvi indičtí jsou velmi vzácní, jejich populace ve volné přírodě je odhadována na 350 jedinců.

Připomínáme, že na našem webu najdete pouze výběr zpráv, které denně vychází v novinové podobě Deníku. Některé z nich navíc zveřejňujeme i s delším časovým odstupem.

Pokud chcete mít ucelený a aktuální přehled o dění v regionu, předplaťte si tištěné nebo elektronické vydání Deníku. Přinášíme nejšiřší regionální zpravodajství.

Pro předplatitele má nyní Deník navíc mimořádný dárek:

Jeden předplatitel = jeden zážitek

Zážitek pro vás, nebo pro celou vaši rodinu. Vyberte si program podle svých představ v nejatraktivnějších lokalitách České republiky, a navíc se staňte spolutvůrcem svého Deníku. Naši předplatitelé se tak zcela zdarma mohou například podívat do zoologické zahrady, užít si den v akvaparku, proletět se balonem, nebo se třeba nechat hýčkat v kosmetickém salonu. Zážitky prvních čtenářů otiskujeme již dnes, inspirujte se. Podmínky účasti najde zde.

Předplatitelé regionálního Deníku najdou své noviny ve schránce do 7:30 hodin ráno.

Aktuální zpravodajství z vašeho města a kraje, informace z domova i ze světa, kauzy, témata, názory, ale i zábavné čtení a speciální přílohy přímo ve vaší schránce.

Máme pro vás také tip na vánoční dárek. Našim zprávám budou vaší blízcí rozumět.Informace o předplatném získáte zde.